szef 0 Komentarzy

VIII LO z Krakowa

W dniach 4-6.11.2022 w Schronisku Młodzieżowym w Brzesku odbył się Sejmik VIII Liceum Ogólnokształcącego z Krakowa.

Od 28 lat uczniowie VIII LO z Krakowa uczestniczą w trzydniowym wyjeździe, podczas którego ustalają najważniejsze punkty pracy szkoły na najbliższy rok. Sejmik jest punktem orientującym całą pracę Samorządu. Odbywa się na przełomie jesieni/zimy, w tym roku przypadł na początek listopada – termin związany jest z objęciem urzędu przez nowo wybranego Prezydenta SU. Udział biorą w nim Posłowie klas– tworząc wyjazdową Radę SU, Przewodniczący Klas przedstawiciele starego i przyszłego Zarządu.

Podczas Sejmiku Przewodniczący klas spotykają się na warsztatach z trenerami komunikacji społecznej. Uczą się wystąpień publicznych, poznają sposoby radzenia sobie z konfliktami, podejmowania decyzji oraz techniki negocjacji. Mają również zajęcia z prawa wewnątrzszkolnego.

Posłowie spotykają się w innym trybie pracy. Każda klasa na Sejmik przygotowuje tzw. Postulaty. Mają to być pomysły klasy na modernizację szkoły, problemy z którymi się spotykają w codzienności szkolnej. Pierwszy dzień pracy to opracowanie wniosków, które będą przedstawione dyrekcji i Radzie Pedagogicznej. Każdy ma prawo wyrazić opinię swoją i swojej klasy na dany temat, wypowiadają się także opiekunowie SU oraz odpowiedzialny za Samorząd Wicedyrektor. Patrząc na spełnione co roku postulaty szkoła faktycznie zmienia się zgodnie z pomysłami uczniowskimi. Zarówno jeżeli chodzi o sprawy błahe – sałatki w sklepiku szkolnym, sprawy organizacyjne – przesunięcie przerw tak, żeby były bardziej dogodne dla uczniów dojeżdżających do szkoły, sprawy finansowe – większa ilość stojaków na rowery, ławki w parku przed szkołą. Dotyczą również spraw dla uczniów bardzo istotnych.

Drugi dzień to ustalanie planu pracy całego Samorządu. Nowy Prezydent prezentuje swój pomysł na pracę, przedstawia swoich ludzi i prosi o wsparcie. Posłowie opiniują założenia i wyrażają swoje absolutorium dla nowej władzy wykonawczej. Sprawozdanie ze swojej pracy przedstawia również odchodzący Prezydent. Rozliczany jest z obietnic złożonych podczas kampanii i planu pracy swojego samorządu. Ponieważ istotna jest ciągłość pracy samorządu – nowe rozwiązania powinny uzupełnić stare.

Osobno rozliczany jest Sekretarz SU – przekazuje on rozliczenie finansowe i pieniądze swojemu następcy.

Posłowie wybierają spośród siebie Marszałka Rady, który będzie czuwał nad jej pracą przez cały nadchodzący rok.

Sejmik ma charakter wyjazdowy, bo taka forma pracy sprzyja integracji, intensywnej pracy i skuteczności w stopniu dużo wyższym niż weekend w murach szkoły. Wyjeżdża około 50 uczniów, opiekunowie i trenerzy. Szkoła pokrywa sporą część kosztów, część funduszy pochodzi od Rady Rodziców.

Po powrocie Posłowie zdają relację z pracy w swoich klasach a Prezydent SU spotyka się z dyrektorem szkoły calem przedstawienia swojej wizji pracy uczniów w roku szkolnym. Po tych spotkaniach odbywa się pierwsze spotkanie Rady SU w po sejmikowym składzie i początek pracy w szkole.

OPRACOWANIE: Tomasz Włoczkowski
Źródło: O samorządzie – VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE (viii-lo.krakow.pl)

Zdjęcie – źródło:  Samorząd Uczniowski – VIII LO | Facebook

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial