Oficjalna strona Gminy Iwkowa

Gmina Iwkowa

Gmina Iwkowa to wyjątkowe miejsce na Ziemi, niezwykle malownicza okolica, czarująca pięknem krajobrazu, zróżnicowanym ukształtowaniem terenu. Zamieszkuje ją ponad 6400 mieszkańców w 7 miejscowościach takich jak: Iwkowa, Porąbka Iwkowska, Kąty, Drużków Pusty, Dobrociesz, Połom Mały i Wojakowa. I daleko i blisko jej do świata: daleko do wielkomiejskiego zgiełku i pośpiechu, ale równocześnie dostatecznie blisko do miast takich jak: Brzesko, Bochnia, Limanowa, Nowy Sącz, Tarnów i Kraków. warto  tu przyjechać, by odpocząć, odprężyć się, zapomnieć o problemach codzienności.

Jednym z największych atutów gminy Iwkowa jest bogactwo i piękno jej przyrody. Bujne lasy mieszane a w nich obfitość jagód, malin, czernic, poziomek, grzybów, ziół, kwiatów i świeżego powietrza, przepięknych dzikich i urokliwych jarów, zakątków, ostępów oraz ścieżek i dróżek, wprost zapraszają na wędrówkę, trekking, nordic walking, rower, jazdę konną, narty biegówki, piesze wyprawy z plecakiem i mapą, rodzinne wycieczki z dziećmi – słowem – dla każdego coś miłego!

 W gminie Iwkowa warte zobaczenia są kościoły, miejsca pamięci, zbiory regionalne oraz licznie zgromadzone przy drogach i polach, wtopione w pejzaż, zabytkowe kapliczki.

Kto szuka osobliwości, koniecznie powinien odbyć wyprawę szlakiem iwkowskich ról, wykarczowanych niegdyś pod uprawę połaci lasów, nazwanych od nazwisk lub przydomków pierwszych właścicieli, które przetrwały przez wieki i do dziś wyznaczają miejscową topografię. Iwkowskie role to jeden z fenomenów tożsamości, a zarazem odrębności kulturowej tego obszaru.

Ich historia zaczęła się wraz z lokacją dwóch iwkowskich wiosek nad rzeką Belą w pierwszej połowie XIV wieku.

Pieszo, konno i na rowerze dotrzeć można do licznych punktów widokowych w gminie, skąd rozciągają się panoramiczne widoki na okolicę.

Kątywieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie brzeskim, w gminie Iwkowa. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa tarnowskiego. Zabudowania i pola Kątów znajdują się w dolinie Białki i na wznoszących się nad nią wzgórzach. Tereny te należą do dwóch regionów geograficznych; do Beskidu Wyspowego
i Pogórza Wiśnickiego (rzeka Białka tworzy granicę między tymi regionami0. Kąty to jedno
z największych skupisk producentów susorek iwkowskich.

Dwór i spichlerz – znajdują się na skraju wsi. Dwór został wzniesiony w 1900 r. przez Jana Sławika, herbu Prus II, ówczesnego właściciela tutejszego majątku. Jest to obiekt murowany na planie prostokąta z pomieszczeniami w dwóch traktach. Dwór otoczony jest 2 ha parkiem
z grabową aleją dojazdową, wielką polaną, na której wznosi się dwupienna lipa – Soliter
i drewniana altanka przed frontem dworu. Po zachodniej stronie owego parku znajduje się niewielki staw oraz ruina kamiennego spichlerza z XVI wieku.

Zabytki

Ruina spichlerza z XVI w.

Dwór z XIX w.

Atrakcje turystyczne

Otwarcie wieży miało miejsce w maju 2019 i od tego momentu jest ona dostępna dla turystów. Wieża ma aż 30 metrów wysokości – z jej szczytu możemy podziwiać zachwycający krajobraz- Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, czy Pogórze Rożnowskie. Szlak, którym należy dotrzeć na wieżę jest bardzo ciekawy dla oka – po drodze możemy spotkać chatkę pustelnika, starą kapliczkę, piękny widok na Iwkową, a przy samej wieży można zaczerpnąć małej lekcji historii ze znajdujących się tam tablic informacyjnych. Przy samej konstrukcji znajduje się altana i ławki, gdzie można wygodnie usiąść.

Kościół wzniesiony został w XVI w. i jest najcenniejszym zabytkiem na terenie gminy Iwkowa, włączonym do „Szlaku Architektury Drewnianej Małopolski”  Świątynia zbudowana jest w stylu gotyckim, z drewnianych bali wykonanych na zrąb, z zewnątrz oszalowanych deskami. W nawie zachowały się dwa piękne portale z XV w., zwieńczone wyciętymi w trójliście łukami. Ściany we wnętrzu kościoła pokryte są polichromią figuralną z 1629 roku. Ołtarz główny, ukazujący scenę nawiedzenia, pochodzi z 1688 roku; w zwieńczeniu ołtarza znajduje się obraz przedstawiający Wniebowzięcie NMP, a poniżej późnogotyckie drewniane tabernakulum. Podczas zwiedzania drewnianego kościółka na „starym cmentarzu” warto zwrócić uwagę na nieliczne już, ale jednak obecne, leciwe kamienne nagrobki lub ich fragmenty (niektóre pamiętają jeszcze XVIII wiek). Do najcenniejszych zabytków kościoła należą rzeźby na belce tęczowej: krucyfiks z XV w. oraz postacie Matki Bożej i Jana Ewangelisty z końca XIV w.

Zwiedzanie kościółka: czw. – sob. godz. 900 – 1800, ndz. godz. 1200 – 1700 – od maja do końca września. PRZEWODNIK – kom. 783 750 219

Wzniesiona została w XVIII w., pod stokiem Bukowiec, na Roli Zięciowskiej, w miejscu legendarnej pustelni Św. Urbana. Jest jedną z najbardziej znanych, a jednocześnie najstarszą budowlą
w Iwkowej. Żeby dotrzeć do pustelni, na spacer powinniśmy się udać zielonym szlakiem świętego Urbana, który wiedzie do kapliczki św. Urbana i dalej na szczyt góry Bukowiec, zwanej również Górą Świętego Urbana. Kapliczka to wedle lokalnej tradycji miejsce, gdzie miał mieć swoją pustelnię wspomniany już jeden z towarzyszy św. Świerada, Urban – a pobliskie źródło, nazwane imieniem świętego, miało posiadać cudowne właściwości. Co ciekawe, w ołtarzu wewnątrz kapliczki znajdziemy nowożytny obraz, ukazujący św. Urbana… jednak nie jest to ten Urban! Zamiast pustelnika, zapewne w wyniku pomyłki, umieszczono tu wizerunek świętego papieża Urbana, który żył na przełomie II i III wieku! Swoją drogą, kult papieża Urbana jest dość popularny w Europie Środkowej, gdyż jest to patron winiarzy – nie powinien on jednak znajdować się w tym akurat ołtarzu, bo w ten sposób skazuje właściwego patrona kaplicy, czyli pustelnika Urbana, na zapomnienie. owej. W 2005 wpisano ją do rejestru zabytków.

Źródło: Pustelnia św. Urbana w Iwkowej – MAŁOPOLSKA TO GO (malopolskatogo.pl)

Krzyż został wzniesiony przez powstańców jako wotum dziękczynne za ocalenie życia oraz jako symbol cierpienia i walki o niepodległą Polskę. Krzyż znajduje się na Piekarskiej Górze (515 m  n.p.m.), gdzie głosi pamięć niepodległościowego czynu.  Ten stary pochylony zmurszały krzyż zwrócił na siebie uwagę przechodzącego zielonym szlakiem biskupa Wiktora Skworca, wówczas ordynariusza diecezji tarnowskiej.

To z jego inicjatywy samorządy i parafie Iwkowej, Lipnicy Murowanej i Rajbrotu przy wielkim zaangażowaniu mieszkańców tych wsi oraz organizacji kombatanckich doprowadziły do renowacji zniszczonego krzyża. Odnowiony opatrzony pamiątkowym kamiennym obeliskiem z wyrytym nań napisem „Krzyż powstańców styczniowych”, głosi pamięć niepodległościowego czynu. 3 maja 2010 roku poświęcił go biskup Wiktor Skworc. W 2012 roku mieszkańcy Iwkowej-Nagórza wybudowali obok altankę, która służy zarówno turystom jak i uczestnikom 3-majowych uroczystości odbywających się w tym miejscu.

Na południowym skraju lasu pod zboczem Piekarskiej Góry 515 m n.p.m. znajduje się źródełko, które daje początek Potokowi Piekarskiemu. Obok źródełka stoi krzyż powstańczy, który według ustnej tradycji upamiętnia wydarzenie, jakie rozegrało się przed laty w tym niezwykłym miejscu. Po upadku powstania styczniowego Iwkowianie biorący w nim udział wrócili do swojej miejscowości. Bojąc się wychodzić od razu do wioski, przez kilka dni koczowali na skraju lasu przy źródełku. Pijąc źródlaną wodę, spostrzegli, że ranni spośród nich wracali do zdrowia, a ich rany szybko się goiły.

Źródło: GBP Iwkowa :Powstanie styczniowe – poświęcenie krzyża na Piekarskiej Górze, 10 miejsc, które musisz zobaczyć w Iwkowej. Największe atrakcje i wycieczki  https://mynaszlaku.pl 

Muzeum Parafialne mieści się w piwnicach plebanii w Iwkowej, zawiera unikatowe zbiory sztuki ludowej minionego okresu, które przez długi czas gromadził proboszcz parafii ks. Jan Piechota. Obok świętych figurek, które niegdyś wypełniały ołtarzyki kapliczek, można w nim zobaczyć modlitewniki, stare fotografie prezentujące miejscowe wydarzenia i ludzi z dawnych czasów. Dodatkową atrakcją są gospodarskie sprzęty: sochy, pługi i szereg archaicznych już narzędzi, których przeznaczenia nieraz trudno dociec. Muzeum jest filią Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.

Muzeum udostępniane jest do zwiedzania po uprzednim uzgodnieniu w kancelarii parafialnej,
tel. 14 684 43 27

Kościół wzniesiono w 1363 r. z kamienia. Gotycka budowla przetrwała w prawie niezmienionej formie do lat 30 XX w. (w XVIII w. dobudowano drewnianą wieżę). Z powodu złego stanu świątyni rozebrano jej główny korpus, zachowując jedynie prezbiterium, do którego w 1932 r. dobudowano pozostałą część. Do dzisiaj przetrwały: gotycka kamienna chrzcielnica, barokowy ołtarz główny oraz dzwon z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem, umieszczony w wolno stojącej dzwonnicy.

Znajduje się w budynku obok plebanii, można w niej obejrzeć wiele przedmiotów codziennego użytku z dawnych lat. Izba Pamięci tworzy lokalną perełkę kultury i daje możliwość długoletniego przekazywania następnym pokoleniom wielkiej historii o życiu i pracy naszych przodków.

Każdy, kto chce poznać historię życia i chociaż w pewnym stopniu wyobrazić sobie pracę naszych dziadów i pradziadów powinien odwiedzić to miejsce, w którym obiekt i jego eksponaty służą do pogłębiania wiedzy historycznej. Kameralny nastrój sprawi, że wyjdzie stąd ubogacony niezapomnianymi wrażeniami.

tel. 14 684 51 47

 

Źródło: Paszport Atrakcji Turystycznych „Odkrywamy Iwkową, Parfia Wojakowa p.w.Matki Bożej Wniebowziętej, Izba Regionalna, Izba Regionalna – Parafia Wojakowa (iat.pl)

W miejscowości Połom Mały znajduje się Krzyż Jubileuszowy z 2000 roku, który góruje nad Kątami i rozciąga się z niego fenomenalna panorama na Beskid Wyspowy i Pogórze Wiśnickie. Krzyż zbudowany wzniesiony został w 2000 roku z okazji jubileuszu 2000-lecia chrześcijaństwa i 20-lecia parafii Kąty. Można na niego dotrzeć albo drogą krzyżową, rozpoczynającą się nieopodal domu weselnego „Strumyk”, albo od strony młyna w Kątach. Biegnie tamtędy zielony szlak turystyczny.

Źródło:  Blog podróżniczy My na Szlaku. Podróże po górach i Polsce z dzieckiem., 10 miejsc, które musisz zobaczyć w Iwkowej. Największe atrakcje i wycieczki    https://mynaszlaku.pl

 

Jan Karski ps. „Witold”, to legendarny emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego, który przemycił do państw alianckich dowody na eksterminację Żydów. W czasie swojej drugiej misji w czerwcu 1940 został pojmany przez gestapo i po nieudanej próbie samobójczej przewieziony do szpitala w Nowym Sączu. Tam też został odbity przez żołnierzy ZWZ. Po uwolnieniu Karski ukrywał się w Marcinkowicach a następnie w majątku Lucjana Sławika w Kątach w gminie Iwkowa. W 75-tą rocznicę tamtych wydarzeń został otwarta „Ścieżka edukacyjna szlakiem uwolnienia Jana Karskiego z Marcinkowic do Kątów”. Przy majątku w Kątach powstał Przystanek Pamięci Jana Karskiego z pamiątkową ławką i tablicą informacyjną.

Źródło: Kąty – Pamięci Jana Karskiego. Atrakcje turystyczne Kątów. Ciekawe miejsca Kątów (polskaniezwykla.pl)

Kolekcja jest własnością Kamila, Mileny, Noemi i Blanki Capar, którzy zajmują się również wyrobem biżuterii z kamieni naturalnych. Początek zbiorów sięga roku 2002 kiedy to Kamil podniósł przypadkowo w Pieninach kamień, który jak się okazało po chwili posiadał odcisk podobny do kociej łapy. Niestety, okaz zaginął w momencie kiedy Kamil oddał go do Wrocławia w celu dokładniejszych badań.

Dziś kolekcja liczy kilkaset okazów: ząb mamuta, ogromny trylobit z Maroka, drugi co do wielkości w Polsce amonit znaleziony w Polskim Parku Krajobrazowym( okolice Chrzanowa), skamieniałe drewna, minerały z Polski i świata, bursztyny bałtyckie, także te z inkluzjami, jedyna w Polsce tak obszerna kolekcja minerałów Węgier z Gór Zemplen i wiele innych. W większości są to okazy znalezione przez właścicieli, jednak są również te, które zostały zakupione. Wśród minerałów jest kilka gratek kolekcjonerskich, między innymi wspaniały agat znaleziony na Węgrzech przez 6- letnią wówczas Noemi. Minerał został ogłoszony najładniejszym agatem żyłowym znalezionym dotychczas w górach Zemplen.



Wystawa zawiera również: jedyną na świecie tak obszerna kolekcja spirytyzowanych skamieniałości oraz konkrecji z Pienin w całości znaleziona przez właścicieli oraz niesamowite gatunki fauny i flory mioceńskiej liczącej około 23 mln lat z węgierskiej lokalizacji Erdobenye, znalezione w sierpniu 2014 roku.

Wystawa udostępniona jest w Sali GOK w Iwkowej.

www.capar.com.pl

tel.: 785 477 233

Źródło: Turystyczna Iwkowa, Miejsca warte zobaczenia, MIEJSCA WARTE ZOBACZENIA | Turystyczna Iwkowa, Paszport Atrakcji Turystycznych „Odkrywamy Iwkową,

Trasy rowerowe

Na terenie gminy Iwkowa, zostały wytyczone ścieżki rowerowe o różnym stopniu trudności, poprowadzone po okolicznych wzgórzach. Dla miłośników dwóch kółek przygotowane zostały dwie trasy: Duża Pętla Rowerowa mierząca 35 kilometrów znakowana kolorem czarnym i Mała Pętla Rowerowa znakowana na żółto o długości 20 kilometrów. Oprócz tego przez gminę Iwkowa przebiega Karpacki Szlak Rowerowy.

Duża pętla rowerowa

Trasa rowerowa, dzięki której można poznać wiele pięknych miejsc na terenie gminy Iwkowa i podziwiać wspaniałe widoki. Uważana jest miejscami za trudną. Mierzy około 36 kilometrów. Natężenie ruchu jest niewielkie, a trasa rozpoczyna i kończy się w centrum Iwkowej. Polecana jest osobom często jeżdżącym na rowerach. Są strome leśne podjazdy i zjazdy. 

Mała pętla rowerowa

Mała pętla prowadzi głównie drogi asfaltowymi i mierzy ponad 20 kilometrów. Trasa jest łatwa z długimi podjazdami. Idealna dla krajoznawczej wycieczki. Polecana dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z rowerami. Trasa rozpoczyna i kończy się w centrum Iwkowej. 

Karpacki Szlak Rowerowy

Karpacki Szlak Rowerowy to projekt autorstwa Sądeckiej Organizacji Turystycznej i 35 gmin w Małopolsce. Dzieli się on na szlak główny i kilka łącznikowych. Łączna długość wszystkich tras to około 800 kilometrów. Szlak główny, który przebiega przez Iwkową, ma długość około 175 kilometrów. Oznaczony jest kolorem czerwonym i prowadzi przez historyczny szlak handlowy od południa do Krakowa. Trasa rozpoczyna się w Leluchowie na granicy polsko-słowackiej. Oprócz szlaku głównego na Karpacki Szlak Rowerowy składają się:

Sądecki Szlak Rowerowy

Przebiega przez Beskid Sądecki. Rozpoczyna się w Muszynce, a kończy w Nowym Sączu. Jego długość to 63 kilometry. Trasa jest zaliczana do łatwych. 

Wielokulturowy Szlak Rowerowy

Szlak rozpoczyna się w Blechnarce w Beskidzie Niskim i prowadzi między innymi przez Grybów, Stróże czy Zakliczyn. Trasa ma długość 120 kilometrów i zaliczany jest do średnio trudnych. 

Rowerowy Szlak Winny

Szlak prowadzi przez miejsca, które związane są z handlem winem w średniowieczu. Rozpoczyna się w Koniecznej w Beskidzie Niskim, a kończy w Ciężkowicach. Mierzy około 85 kilometrów i zaliczany jest do szlaków łatwych. 

Rowerowy Szlak Historycznym Traktem Królewskim

Bardzo malowniczy szlak nawiązujący do miejsc pobytu i przejazdu królów. Rozpoczyna się w Czorsztynie i prowadzi przez Niedzicę, Drogę Pienińską, Nowy Sącz, Gorlice a kończy w Bieczu. Jego długość to 130 kilometrów, średnio trudny. 

Transgraniczny Szlak Rowerowy

Poprowadzony przez Beskid Sądecki i Beskid Niski. Mierzy 71 kilometrów i uważany jest za średnio trudny. 

Pogórzański Szlak Rowerowy

Szlak jeszcze nieutworzony. Ma mieć długość około 120 kilometrów. 

WYPOŻYCZALNIA ROWERÓW

tel.: 693 454 872

Źródło:  Blog podróżniczy My na Szlaku. Podróże po górach i Polskce z dzieckiem., 10 miejsc, które musisz zobaczyć w Iwkowej. Największe atrakcje i wycieczki (mynaszlaku.pl), Mapa Turystyczna, „Aktywnie i zdrowo – wybierz Gminę Iwkową”

Szlaki piesze

Rajbrotu do Czchowa oznaczony kolorem zielonym PTTK.

prowadzący z Lipnicy Murowanej do Rajbrotu oznaczony kolorem czarnym.

Przebieg szlaku głównego – długość: 9,3 km, oznaczony kolorem czerwonym. Początek szlaku: parking przy Urzędzie Gminy w Iwkowej (Iwkowa Jędrychowo) – przełęcz pod Szpilówką – Krzyż Powstańców – Piekarska Góra – koniec szlaku: Bacówka „Biały Jeleń”.

Wariant rodzinny to odcinek Szlaku Powstańców z możliwością skrócenia trasy.
Przebieg szlaku skróconego – długość: 2,8 km, oznaczony kolorem żółtym. Początek: Krzyż Powstańców (Iwkowa Humiejewo) – koniec: Bacówka „Biały Jeleń”.

Szlak spacerowy POWSTAŃCÓW rozpoczyna się w Iwkowej na parkingu przy Urzędzie Gminy, odcinek ten jest wspólny dla dwóch szlaków spacerowych Powstańców i Św. Urbana. Pomiędzy kościołem parafialnym w Iwkowej, a budynkami szkolnymi skręcamy wprawo na drogę asfaltową kierunku cmentarza (obok kościoła znajduje się Muzeum Parafialne im. ks. Jana Piechoty). Dochodzimy do drogi osiedlowej w kierunku Ośrodka Zdrowia, skręcamy w lewo na drogę polną. Następujący odcinek jest wspólny dla dwóch szlaków spacerowych Powstańców i Św. Urbana oraz szlaku rowerowego czarnego Dużej Pętli Rowerowej. Przy skręcie w prawo na drogę leśną następuje rozejście się szlaków spacerowych Powstańców i Św. Urbana oraz szlaku rowerowego czarnego Dużej Pętli Rowerowej. Skręcamy w prawo na drogę, leśną. Przy wiacie turystycznej pod Szpilówką, na rozdrożu, następuje rozejście się szlaków: spacerowego Powstańców oraz szlaku rowerowego czarnego Dużej Pętli Rowerowej. Szlak spacerowy prowadzi pod górę, wądołem do kapliczki Kociołków, a następnie trawersem na przełęcz pod Szpilówką. Na rozdrożu pod przełęczą, w lewo drogą gminną wychodzimy bezpośrednio na siodło grzbietu. Następuje tutaj połączenie szlaku spacerowego Powstańców oraz szlaku turystycznego zielonego (PTTK). Cały czas poruszamy się grzbietem wspólnie ze znakami szlaku zielonego. Przy węźle szlaków turystycznych na przełęczy pod Krzyżem Powstańców dochodzi szlak spacerowy Powstańców w wariancie rodzinnym. Na rozdrożu pod Piekarską Górą następuje rozejście się obu szlaków. Droga prowadzi trawersem pod Piekarska Górą, wądołem do źródełka z krzyżem powstańców, a następnie w prawo drogą przez łąki na drogę powiatową w pobliżu przełęczy między Piekarską Górą, a Rogozową. Na roli Gawełdowo szlak łączy się ponownie ze spacerowym żółtym Szlak Powstańców wariant rodzinny i szlakami rowerowymi: czarnym Dużej Pętli Rowerowej i żółtym Małej Pętli Rowerowej. Szlaki razem prowadzą aż do Bacówki „Biały Jeleń”, gdzie znajduje się węzeł szlaków oraz koniec szlaku spacerowego żółtego.

Źródło: Turystyczna Iwkowa, Miejsca warte zobaczenia, SZLAKI, Turystyczna Iwkowa, Paszport Atrakcji Turystycznych „Odkrywamy Iwkową,

 

Czas przejścia całego szlaku: z Iwkowej do Bacówki „Biały Jeleń” wynosi około 3 godziny 30 minut. W kierunku przeciwnym około 3 godziny 15 minut.

Szlak spacerowy Powstańców w wariancie rodzinnym rozpoczyna się na przełęczy pod Piekarską Górą, obok Krzyża Powstańców. Szlak spacerowy żółty odchodzi tutaj w lewo (z dwóch dróg wybieramy tą bardziej w lewo), droga zejściowa jest stroma i ma charakter głębokiego wądołu. Na rozdrożu skręcamy w drogę biegnącą w lewo. Zejście staje się łagodniejsze, poniżej kapliczki skręcamy w drogę biegnącą w prawo na skraj lasu. Idziemy prosto w dół do drogi powiatowej przy roli Humiejewo. Po osiągnięciu drogi asfaltowej skręcamy w prawo. Odcinek dalszy jest wspólny ze szlakami rowerowymi: czarnym Dużej Pętli Rowerowej i żółtym Małej Pętli Rowerowej. Na roli Gawełdowo z prawej, z drogi gminnej, dołącza czerwony Szlak Powstańców. Szlaki razem prowadzą aż do Bacówki „Biały Jeleń”, gdzie znajduje się węzeł szlaków oraz koniec szlaku spacerowego żółtego.

Czas przejścia całego szlaku: z rozdroża pod Krzyżem Powstańców do Bacówki „Biały Jeleń” wynosi około 1 godzinę 5 minut. W kierunku przeciwnym około 1 godzinę 15 minut.

oznaczony kolorem zielonym. Jego długość wynosi 6,5 km. Przebieg szlaku: parking przy Urzędzie Gminy w Iwkowej (Iwkowa Jędrychowo – skrzyżowanie dróg) – Pustelnia Św. Urbana – Bukowiec – pensjonat „Zyga”.

Szlak spacerowy ŚWIĘTEGO URBANA rozpoczyna się w Iwkowej na parkingu przy Urzędzie Gminy, odcinek ten jest wspólny dla dwóch szlaków spacerowych (Powstańców i Św. Urbana). Pomiędzy kościołem parafialnym w Iwkowej, a budynkami szkolnymi skręcamy wprawo na drogę asfaltową w kierunku cmentarza (obok kościoła znajduje się Muzeum Parafialne im. ks. Jana Piechoty). Dochodzimy do drogi osiedlowej w kierunku Ośrodka Zdrowia, skręcamy w lewo na drogę, polną. Następujący odcinek jest wspólny dla dwóch szlaków spacerowych (Powstańców i Św. Urbana) oraz szlaku rowerowego czarnego (Dużej Pętli Rowerowej). Przy skręcie w prawo na drogę leśną następuje rozejście się szlaków spacerowych (Powstańców i Św. Urbana) oraz szlaku rowerowego czarnego (Dużej Pętli Rowerowej). Skręcamy w lewo na drogę biegnącą po gruntach prywatnych. Uwaga! mijamy mylne rozdroże na którym kierujemy się bardziej na prawo i dalej prosto do góry za ścieżką. Odcinek ten jest wspólny dla szlaku spacerowego Św. Urbana i szlaku dojściowego zielonego (PTTK). Skręcamy w prawo za grzbietem na szczyt Bukowca, a następnie na przełęcz z drogą powiatową (Iwkowa- Tymowa). Trasa prowadzi częściowo drogą gminną, fragmentami granicami działek prywatnych. Odcinek zejściowy stromy i kamienisty, jest wspólny dla szlaku spacerowego Św. Urbana i szlaku zielonego (PTTK). Po zejściu na drogę powiatową skręcamy w prawo i dalej szlak prowadzi drogą asfaltową do zajazdu U Zygi, natomiast Szlak turystyczny PTTK odchodzi w lewo, na grzbiet górski w kierunku Machulca.

Czas przejścia całego szlaku: z Iwkowej do zajazdu U Zygi wynosi około 2 godziny 30 minut. Podobnie w kierunku przeciwnym.

Długość szlaku: 11,6 km, oznaczony kolorem niebieskim.
Przebieg szlaku: początek na parkingu przy szkole w Dobrocieszu – Dobrociesz Granice (skrzyżowanie dróg) – skrzyżowanie Dobrociesz Grabie – koniec szlaku: parking przy szkole.

Niebieski szlak spacerowy rozpoczyna się w Dobrocieszu na parkingu przy szkole, początkowo jest wspólny z Karpackim Szlakiem Rowerowym, oznaczonym kolorem czerwonym, wzdłuż drogi powiatowej, po około 1 km skręca w lewo na asfaltową drogę gminną. Trasa prowadzi stromymi stokami Szczełby aż na grzbiet w Dobrocieszu Granicach. Na skrzyżowaniu dróg gminnych szlak spacerowy skręca w lewo i prowadzi wspólnie ze szlakiem czarnym Dużej Pętli Rowerowej drogą grzbietową, aż do Dobrociesza Grabia, stromo w dół w kierunku Kątów. Szlak skręca w lewo na drogę gminną utwardzoną opuszczając w ten sposób drogę asfaltową ze szlakiem rowerowym. Potem droga gwałtownie skręca i sprowadza stromo w dolinę rzeki Dobrocieszki. Następnie szlak skręca w prawo na drogę powiatową w kierunku Drużkowa Pustego. Szlak ponownie skręca w lewo na drogę w kierunku Dobrocieszki i szkoły w Dobrocieszu. Powadzi drogami i ścieżkami wzdłuż strumienia do drogi gminnej w Dobrocieszu Nawsi. Szlak kończy się w Dobrocieszu na parkingu przy szkole. W ten sposób szlak tworzy pętlę, którą można wędrować w obu kierunkach.

Czas przejścia całego szlaku: w opisywanym kierunku wynosi około 4 godziny 30 minut. Podobny czas przejścia liczy trasa w kierunku przeciwnym.

Prowadzący z Lipnicy Murowanej przez Rajbrot na szczyn Kobyły.

Rozpoczyna się na górze Rogozowej (Bacówka  „Biały Jeleń”), prowadzi  przez Wojakową Góry na Kopiec i Kobyłę i dalej do niebieskiego szlaku PTTK na szczyt Łopusze Wschodnie.

Zaczyna się przy przeprawie promowej do Pustelni w Św. Świerada w Tropiu, , dalej prowadzi koło zamku w Tropsztynie, skręca w stronę Wytrzyszczki, tam znajduje się odgałęźnik do skałek i bloków skalnych z piaskowca usytuowanych powyżej potoku Granicznik, dalej trasą główną na Połom Mały, w okolice Krzyża Jubileuszowego, dalej na Cisowiec i Czyżowiec, skąd schodzi do przystanku autobusowego w Witowicach, gdzie łączy się ze szlakiem zielonym PTTK.

Przez gminę Iwkowa przebiega fragment tego szlaku, oznaczonego kolorem czerwonym. Jest on częścią systemu szlaków przebiegających przez Karpaty. Jego długość wynosi 175 km, a trasa nawiązuje po trosze do dawnego handlowego szlaku węgierskiego. W obszarze gminy Iwkowa szlak biegnie na odcinku 8 km. Wychodzi z doliny Dunajca od Wytrzyszczki do Iwkowej (Kąciny) szlak biegnie doliną potoku Granicznik, potem kieruje się w stronę Porąbki Iwkowskiej, Drużkowa Pustego do Dobrociesza, gdzie opuszcza granice gminy i dalej biegnie w stronę Żegociny.

Źródło: Turystyczna Iwkowa, Miejsca warte zobaczenia, SZLAKI | Turystyczna Iwkowa, Przewodnik, Paszport Atrakcji Turystycznych „Odkrywamy Iwkową,

Niezwykły szlak obejmujący obszarem całą Iwkową. Oznaczony jest tablicami z nazwami ról, znaczącymi tożsamość wiejskich osiedli i osiadłych tu od wieków Iwkowian.
Iwkowskie role są niezwykłym zjawiskiem topograficznym. To jeden z fenomenów tożsamości,
a zarazem odrębności kulturowej tego obszaru. Ich trwanie, świadczy o przywiązaniu mieszkańców Iwkowej do tradycji i przeszłości. Powstały w pierwszej połowie XIV w. wraz z lokacjami dwóch iwkowskich wiosek. Pośród nich tkwi iwkowska tożsamość i ciągłość dziedzictwa historii wsi.

Noclegi i agroturystyka

Janusz Szot, 32-861 Iwkowa 586, tel. 14 684 44 40, kom. 607 681 609, www.bacowka.com.pl

„Bacówka” dysponuje 30 pokojami 2-osobowymi o wysokim standardzie wyposażenia, w tym apartamentem oraz 3 dużymi salami: główną, telewizyjną, kominkową. Istnieje też możliwość zamieszkania w tradycyjnej wiejskiej chacie (domek pogórzański – 10 miejsc), odtworzonej przy Bacówce „Biały Jeleń” oferuje pełny zakres wyżywienia – kuchnia polska, regionalne potrawy (udziec pieczony po iwkowsku, śliwki w boczku po iwkowsku, imbirówka iwkowska), biesiady przy ognisku. Pensjonat dysponuje także SPA (mini basen z przeciwfalą, jacuzzi, sauna fińska, sauna na podczerwień i grota solna),gabinetem kosmetycznym (zabiegi odnowy biologicznej, zabiegi kosmetyczne, masaże), boiskami sportowymi, stadniną koni (konie huculskie i arabskie), placem zabaw dla dzieci, kącikiem zabaw i gier, góralskimi szałasami z paleniskami. Można także skorzystać z siłowni, tenisa stołowego oraz bilarda. W Bacówce organizowane są imprezy plenerowe, bankiety i konferencje. Istnieje tam też zwierzyniec z owcami, kozami, dzikami i danielami. Obiekt ten to dobra baza wypadowa na szlaki turystyczne rowerowe i piesze czy nordic walking. Ośrodek posiada własną wypożyczalnię sprzętu – rowery, kije do nordic walking, zimą narty biegowe.

Przy Bacówce „Biały Jeleń” znajduje się mini skansen, a w nim odtworzona wiejska zagroda, czyli stary wiejski dom z wyposażeniem wnętrza i mieszkalnym strychem, stajnia dla bydła, wiatrak, spichlerz z 1874 roku oraz kuźnia. Dla dzieci organizowany jest pokaz tradycyjnego wypieku chleba „Od ziarenka do bochenka”, podczas którego istnieje możliwość poznania wszystkich etapów wypieku wiejskiego chleba. Zajęcia odbywają się w zagrodzie karpackiej, a chleb wypieka się w tradycyjnym piecu przy użyciu wiejskich drewnianych sprzętów.

Zygmunt Gryz, 32 – 861 Iwkowa 575, tel. 14 684 44 72, www.zajazdzyga.com

Pensjonat – restauracja „Zyga” mieści się przy drodze do Tymowej. Dysponuje 33 miejscami noclegowymi. Obiekt organizuje przyjęcia weselne i okolicznościowe, wieczory przy ognisku z kapelą, przejażdżki bryczką, kuligi, posiłki dla grup zorganizowanych. Świadczy także usługi cateringowe. W „Zydze” istnieje możliwość rezerwacji wczasów rodzinnych i pobytów weekendowych. Obok pensjonatu znajduje się staw, w którym można samodzielnie łowić ryby i upiec je w stojącym obok szałasie. Do dyspozycji gości pozostaje kilka sal: restauracyjna, bankietowa, kominkowa, konferencyjna oraz pole namiotowe, teren rekreacyjny z placem zabaw i boiskiem. „Zyga” to dobre miejsce wypadowe do wędrówek pieszych i rowerowych. Restauracja „Zyga” poleca produkt lokalny – imbirówkę.

Zagroda na Pacanach, 32-861 Iwkowa 842, tel. 693 454 www.zagrodapacany.pl

to całoroczny obiekt wypoczynkowy, składający się z dwóch apartamentów. ZAGRODA znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie lasów (Sołtysie Góry na pograniczu Iwkowej i Wojakowej) i jest w całości ogrodzona, a jej atrakcje to plac zabaw z wiklinowym szałasem, miejsce na ognisko i ekologiczny warzywniak. Od lutego 2016 roku zapraszamy również do prawdziwej leśnej sauny. W ramach oferty goście mogą bezpłatnie korzystać z rowerów, kijów do nordic walking i trekkingowych, nart śladowych, czy rakiet śnieżnych. Na miejscu istnieje możliwość zakupu produktów lokalnych i miejscowego rękodzieła oraz wynajmu quada. W ZAGRODZIE na PACANACH dysponujemy 2 apartamentami : ZIELONĄ oraz NIEBIESKĄ ZAGRODĄ (każdy po 4 miejsca noclegowe z możliwością dostawki) z dostępem do Internetu. Każdy apartament posiada w pełni wyposażoną kuchnię, salon z kominkiem i biblioteczką oraz przytulne sypialnie z łazienkami (dodatkowo w ZIELONEJ ZAGRODZIE pomieszczenie gospodarcze z pralką). W ZAGRODZIE istnieje możliwość wypoczynku jednej grupy/rodziny (w obu apartamentach) lub dwóch grup/rodzin niezależnie. Każdy apartament posiada osobne wejście oraz własną część tarasu widokowego. Wypoczynek w tym wyjątkowym miejscu urozmaicą wycieczki rowerowe oznakowanymi leśnymi szlakami, spacery północną wierzchowiną Iwkowej i wiele innych atrakcji, które Pogórze Rożnowskie i Beskid Wyspowy oferują.

Krystyna i Edward Gryzowie, 32-861 Iwkowa 600, tel. 14 684 43 93, kom. 783 599 950

Gospodarstwo dysponuje 5 pokojami z łazienką (14 miejsc noclegowych). Podczas pobytu w pensjonacie istnieje możliwość korzystania z wyżywienia w sąsiednim pensjonacie „Zyga”. Do dyspozycji gości pozostają boiska do siatkówki i piłki nożnej oraz plac zabaw. Obiekt całoroczny.

Halina i Janusz Urygowie, 32-862 Porąbka Iwkowska 34, tel. 14 684 52 07

Obiekt noclegowy oferuje sześć pokojów – łącznie 15 miejsc noclegowych oraz małą salę z zapleczem kuchennym, co daje możliwość całodziennego wyżywienia. Przy domu znajduje się basen kąpielowy. Obiekt całoroczny.

Urszula i Jan Piechowiczowie, 32-861 Iwkowa 420, tel. 14 684 42 07

Samodzielne mieszkanie dla 5 osób. Przy domu znajduje się teren wypoczynkowy z miejscem na grilla i placem zabaw dla dzieci. Bliskość lasu to możliwość wypraw na jagody i grzyby. Obiekt całoroczny.

Urszula Kamińska, Połom Mały 60, 32-862 Porąbka Iwkowska, tel. 14 684 48 14, kom. 607 578 156,  www.winnicanowizny.pl

Gospodarstwo agroturystyczne specjalizujące się w enoturystyce (turystyce winiarskiej), położone na południowo – zachodnim stoku z widokiem na Beskid Wyspowy i Sądecki. Oferuje 7 miejsc noclegowych z wyżywieniem, w tym potrawy regionalne. Organizuje pokazy winnicy i hodowli danieli, jak również warsztaty na temat uprawy winorośli oraz tradycyjnej produkcji i sztuki picia wina. Winnica udostępniania jest turystom indywidualnym i grupom. Szkolenia i warsztaty po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Szczegóły na stronie www.winnicanowizny.pl

Elżbieta i Henryk Krawczykowie, 32-861 Iwkowa 685, tel. 14 684 48 97, 14 684 45 30, kom. 603 071 428, kom. 603 351 956, www.dom-weselny-karolina.pl

„Karolina” to dom weselny z okazałą salą balową, który organizuje różne imprezy okolicznościowe. Obiekt dysponuje 40 miejscami noclegowymi w wygodnych pokojach z łazienkami. Świadczy także usługi cateringowe.

Urszula Grzyb, 32-862 Porąbka Iwkowska 74, tel. 14 684 48 22, www.centrumporabka.com

Obiekt znajduje się w centrum Porąbki Iwkowskiej, na skrzyżowaniu dróg do Wojakowej, Kątów i Iwkowej. „Perła” organizuje przyjęcia weselne, okolicznościowe, spotkania integracyjne, świadczy usługi cateringowe.  Można w niej także wynająć pokoje (16 miejsc noclegowych w pokojach 3- i 4- osobowych plus apartament dwuosobowy).

32-862 Porąbka Iwkowska, Drużków Pusty 16, tel. 14 684 46 95, kom.661 974 760, www.domweselnystrumyk.com

Organizacja imprez okolicznościowych, wyroby garmażeryjne. Do wynajęcia pokoje 2-osobowe i rodzinne. Atrakcje dodatkowe: możliwość jazdy bryczkami, ognisko, pieczenie prosiaka, plac zabaw dla dzieci.

Źródło: NOCLEGI | Turystyczna Iwkowa

Gastronomia

32-861 Iwkowa 586, tel. 14 6844440, kom. 607681609, www.bacowka.com.pl
Pełny zakres wyżywienia – polska kuchnia, regionalne potrawy (udziec pieczony po iwkowsku, śliwki w boczku po iwkowsku, imbirówka iwkowska), biesiady przy ognisku.

32-861 Iwkowa 575, tel. 14 6844472, www.zajazdzyga.com
Restauracja poleca produkt lokalny – imbirówkę iwkowską (codziennie 1000 – 2200). Obok restauracji znajduje się staw z możliwością samodzielnego łowienia i pieczenia ryb w stojącym obok szałasie.

Maria Skrężyna, Iwkowa, tel. 14 684 41 62, kom. 885 445 119

Teresa Bodek, tel. 14 684 41 10, grzecznościowa informacja turystyczna (pon. – sob. 900 – 2200, ndz. 1000 – 2200), fast food oraz polecane produkty regionalne – imbirówka iwkowska i kiełbasa po iwkowsku.

Iwkowa– centrum, tel. 14 684 43 01. Lokal rozrywkowo – muzyczny, dyskoteka. Produkt regionalny – imbirówka iwkowska.

32-861 Iwkowa 685, tel. 14 6844897, 14 6844530, kom. 603071428, kom. 603351956, www.dom-weselny-karolina.pl
Dom Weselny świadczy usługi cateringowe.

Tel. 14 684 48 22, www.centruporabka.com (catering, organizacja imprez okolicznościowych).

Porąbka Iwkowska tel. 667 493 100 (codziennie 1300–2200 – pizza, kebab, dania na wynos, lody włoskie).

  • Zakład Przetwórstwa Mięsnego Roman Motak, Iwkowa, tel. 14 684 43 84, www.zm-motak.pl.
    Specjalność zakładu – polędwica faszerowana suską sechlońską – (nagroda Grand Prix VII Małopolskiego Festiwalu Smaku).
  • Zakład Przetwórstwa Mięsnego Tadeusz Jarzmik, Wojakowa, tel. 14 684 51 80

    Źródło: GASTRONOMIA | Turystyczna Iwkowa

  • Ubój i przetwórstwo mięsne Tadeusz Uryga, Wojakowa, tel. 14 684 51 34, kom. 792 235 664, www.tadeuszuryga.com
  • Zakład Przetwórstwa Mięsnego Janusz Uryga, Porąbka Iwkowska, tel. 14 684 52 07

Produkty lokalne

Pogórskie położenie, jego mikroklimat, a także warunki glebowe stwarzają wyjątkowe warunki dla uprawy drzew owocowych. Śliwki, gruszki i jabłka przerabiane są na susz i konfitury. Gmina słynie z „susorek iwkowskich”, czyli owocowej mieszanki, która charakteryzuje się oryginalnym smakiem i aromatem oraz „iwkowskiej imbirówki” i śliwowicy paryjówki – tradycyjnej wódki ze śliw. Suszarnie owoców znajdują się w Dobrocieszu, Kątach, Wojakowej i Drużkowie Pustym. Tam też przebiega „Szlak Suszonej Śliwki” – oryginalny sposób prezentacji wartości krajoznawczych gminy i promocja produktu regionalnego.

Kiełbasa w formie typowych wianków, z delikatnie pomarszczoną skórką o barwie ciemnobrązowej. Na przekroju owalna lub okrągła, z wyraźnie widocznymi kawałkami mięsa i tłuszczu, o barwie różowo-szarej. Kiełbasa posiada zapach produktu wędzonego, z wyczuwalnym aromatem czosnku.

Kiełbasa wiejska iwkowska to produkt o długiej tradycji przygotowania w regionie (gmina Iwkowa)
w oparciu o starą recepturę, przekazywaną z pokolenia na pokolenie, wytwarzany ze świeżego mięsa wieprzowego, przygotowywany i wędzony w tradycyjny sposób.

Charakteryzuje się specyficznym i delikatnym smakiem, choć nie zawiera wyszukanych przypraw. Zawdzięcza go surowcowi, pochodzącemu od zwierząt z chowu tradycyjnego.

14 listopada 2014 r. kiełbasa wiejska iwkowska została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Szynka tylna wieprzowa  bez kości i golonki. Produkt sznurowany, wzdłuż i wszerz, w odstępach co ok. 2 – 3cm, z charakterystyczną pętelką do zawieszania.

Szynka iwkowska to produkt o długiej tradycji przygotowania w regionie  (gmina Iwkowa) w oparciu
o starą recepturę, przekazywaną z pokolenia na pokolenie, wytwarzany ze świeżego mięsa wieprzowego, przygotowywany i wędzony w tradycyjny sposób.

Proces przygotowania „szynki iwkowskiej” składa się z jej marynowania (7-1 4 dni), wędzenia
w tradycyjny sposób oraz parzenia.

14 listopada 2014 r. „szynka iwkowska” została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Szynka tylna wieprzowa  bez kości i golonki. Produkt sznurowany, wzdłuż i wszerz, w odstępach co ok. 2 – 3cm, z charakterystyczną pętelką do zawieszania.

Szynka iwkowska to produkt o długiej tradycji przygotowania w regionie  (gmina Iwkowa) w oparciu
o starą recepturę, przekazywaną z pokolenia na pokolenie, wytwarzany ze świeżego mięsa wieprzowego, przygotowywany i wędzony w tradycyjny sposób.

Proces przygotowania „szynki iwkowskiej” składa się z jej marynowania (7-1 4 dni), wędzenia
w tradycyjny sposób oraz parzenia.

14 listopada 2014 r. „szynka iwkowska” została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Napój alkoholowy, produkowany na bazie czystego 40% alkoholu z dodatkiem cukru, soku z cytryny i suszonego imbiru Według lokalnej tradycji jest to alkohol podawany na ciepło i spożywany bezpośrednio po przygotowaniu. Imbirówka pojawiła się po raz pierwszy w Iwkowej w latach 20-tych XX wieku. Jednak istnieją podejrzenia, iż imbir występował w Iwkowej już znacznie wcześniej. Pojawił się on w miejscowości za sprawą kupców ze szlaku węgierskiego, którzy podróżując przez Iwkową płacili tą egzotyczną byliną. Przepis na napój pochodził od Antoniny Nestorowskiej, mieszkanki Iwkowej, która była dobrą kucharką i poważaną gospodynią domową. Największą popularnością imbirówka cieszyła się jednak w okresie powojennym. Swoją oszałamiającą karierę rozpoczęła od pojawienia się w latach 60-tych jako napój firmowy w karcie miejscowej restauracji „Belanka” Po niedługim czasie napój ten zyskał ogromny rozgłos i uznanie wśród miejscowej ludności, jak i turystów odwiedzających Iwkową. Wielu mieszkańców wsi nadal wytwarza ten napój w oparciu o przepis z lat 20-tych. Imbirówka spożywana jest w iwkowskich domostwach nie tylko z okazji uroczystości, czy spotkań rodzinnych, ale również jako lek na dolegliwości żołądkowe oraz przeziębienie. Obecnie „Imbirówka iwkowska”, przygotowywana według oryginalnej receptury, podawana jest w iwkowskich restauracjach, zajadach i domach weselnych („Bacówka „Biały Jeleń”, Zajazd Zyga, Mała gastronomia, Klub „Belanka”).

Mieszanka owoców (śliwki, jabłka, gruszki ) podsuszanych i podwędzanych metodą tradycyjną. Proces produkcji związany jest z użyciem tradycyjnej, dwukondygnacyjnej suszarni opalanej sezonowanym suchym drewnem liściastym, głównie bukiem, dębem, grabem oraz drewnem drzew owocowych. Tradycje sadownicze na terenie gminy Iwkowa sięgają XVI wieku. Również tradycja suszenia owoców jest głęboko zakorzeniona w świadomości mieszkańców i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Pierwotnie największą popularnością jeśli chodzi o owoce suszone cieszyły się śliwy. Natomiast jabłka i gruszki były suszone na własne potrzeby. Suszenie jabłek i gruszek na skalę masową rozpoczęło się 40 lat temu. Było ono spowodowane gorszymi zbiorami śliw, oraz załamaniem się koniunktury na sprzedaż świeżych jabłek i gruszek. Utrzymywanie się takiej tendencji doprowadziło do suszenia jabłek i gruszek na dużą skalę. Do przygotowania gotowego produktu najlepiej nadają się owoce ze starych odmian drzew owocowych. Gruszki i śliwki suszone są w całości, natomiast jabłka w plastrach. Tradycyjnymi sposobami wykorzystania suszonych owoców są: produkcja kompotu z suszu, zastosowanie w farszu do pierogów, jak również stosowanie owoców jako dodatków do produkcji chlebów, czy ciast. Susorki iwkowskie dostępne są bezpośrednio u producentów na terenie gminy Iwkowa.

Mocna wódka o smaku koniaku, pędzona w warunkach domowych. Jest napojem wysokoprocentowym (ponad 70%), produkowanym ze śliw węgierek. Swoją nazwę zawdzięcza trudno dostępnym miejscom, tzw. paryjom, w których była kiedyś produkowana.
Sztuka produkcji śliwowicy na terenie naszej gminy przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, a jej tajemnica polega na doborze odpowiednich owoców. Jest to bardzo ważne, gdyż prawdziwa śliwowica powinna być destylowana wyłącznie dzięki alkoholowi powstałemu z cukru zawartego w owocach.

Doda siły, wzmocni słówka – dobrocieska paryjówka.

Wyprawy z przewodnikiem

Instruktor nordic walking, narty śladowe

Magdalena Szot, Iwkowa, kom. 605 555 077

Instruktor nordic walking

Bartłomiej Wnęk, Iwkowa, kom. 723 322 327

Instruktor nordic walking

Agnieszka Motak, Iwkowa kom. 667 536 651

Jazda konna

Porąbka Iwkowska, Małgorzata Mastalska, kom. 665 368 666

Wyciąg narciarski w Wojakowej

Wyciąg talerzykowy, wypożyczalnia nart zjazdowych i biegowych, instruktor nart biegowych, organizacja kuligów, tel. 14 684 48 67, kom. 606 784 109

Wypożyczalnia rowerów w Iwkowej

Tel. kom. 693 454 872

Producenci

Wojciech Pajor, Dobrociesz, kom. 501 664 987

Grzegorz Piwowar, Dobrociesz, tel. 14 684 48 54, kom. 508 998 445 (w ofercie także świeże ogórki i pomidory)

Grzegorz Świder, Wojakowa, kom. 504 715 331

Zakład Przetwórstwa Mięsnego Roman Motak, Iwkowa, tel. 14 684 43 84, www.zm-motak.pl.
Specjalność zakładu – polędwica faszerowana suską sechlońską – (nagroda Grand Prix VII Małopolskiego Festiwalu Smaku).

Zakład Przetwórstwa Mięsnego Janusz Uryga, Porąbka Iwkowska, tel. 14 684 52 07

Ubój i przetwórstwo mięsne Tadeusz Uryga, Wojakowa, tel. 14 684 51 34, kom. 792 235 664, www.tadeuszuryga.com

Zakład Przetwórstwa Mięsnego Tadeusz Jarzmik, Wojakowa, tel. 14 684 51 80

 

Maria Skrężyna, Iwkowa, tel. 14 684 41 62, kom. 885 445 119

Agata Kosakowska, Dobrociesz, kom. 661 559 643

Bronisław Gawełda, Iwkowa tel. 14 684 42 23, kom. 791 602 894

Aleksander Orłowicz, Iwkowa, tel. 14 684 41 14,

Agata Mierzwa Pasieka, Dobrociesz, tel. 601 693 112.

Rękodzieło

Irina Repetowska, Iwkowa, „Chatka mimi” tel. 14 684 45 12

Małgorzata Mastalska MARGO, Porąbka Iwkowska, tel. 665 368 666

Jolanta Perc, Iwkowa, tel. 14 684 44 27

Andrzej Kosakowski, Dobrociesz, kom. 725 919 683

Kamil Capar, Połom Mały, kom. 785 477 233, www.capar.com.pl

Rafał Repetowski, Dobrociesz, kom. 669 733 73

Żródło: PRODUKTY LOKALNE | Turystyczna Iwkowa, Przewodnik, Paszport Atrakcji Turystycznych „Odkrywamy Iwkową,

Imprezy

Obchody rocznicowe, upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Odbywają się one na szczycie Piekarskiej Góry, przy Krzyżu Powstańców Styczniowych. Organizator Gminny Ośrodek Kultury. Kontakt gokiwkowa@op.pl.

Wojakowa – czerwiec.

Konkurs i biesiada są hołdem dla poety i artysty ludowego Józefa Kosakowskiego z Wojakowej. Organizatorzy Gminny Ośrodek Kultury, Zespół Szkół w Wojakowej. Kontakt gokiwkowa@op.pl.

Impreza sportowo-rekreacyjna przy szkole podstawowej w Iwkowej-Nagórzu promująca aktywny wypoczynek i sportowy tryb życia poprzez pieszy i rowerowy rajd wokół Piekarskiej Góry. Organizatorzy Szkoła Podstawowa w Iwkowej-Nagórzu, Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji Gminy Iwkowa, Gminny Ośrodek Kultury. Kontakt iwspnagorze@tlen.pl.

Otwarcie sezonu turystycznego i popularyzacja walorów turystycznych Iwkowszczyzny. Głównym punktem programu jest rodzinny rajd rowerowy organizowany dla wszystkich zainteresowanych aktywną formą wypoczynku. Organizator Gminny Ośrodek Kultury. Kontakt gokiwkowa@op.pl

stadion „IVY” Iwkowa lub „Olimpii” Kąty.

W zawodach biorą udział lokalni przedsiębiorcy, ich pracownicy i rodziny. Warunkiem udziału w imprezie jest zarejestrowana działalność gospodarcza w gminie Iwkowa. Organizatorzy Gminny Ośrodek Kultury, LKS „IVA” Iwkowa/ KS „OLIMPIA” Kąty. Kontakt gokiwkowa@op.pl.

stadion „Olimpii” Kąty lub „IVY” Iwkowa.

Zmagania wszystkich jednostek straży pożarnej z terenu gminy. Organizatorzy Gminny Ośrodek Kultury, jednostki OSP z gminy Iwkowa, Urząd Gminy. Kontakt gokiwkowa@op.plwww.iwkowa.pl.

W GeMnO uczestniczą zarówno najlepsi polscy zawodnicy walczący w górskich maratonach na orientację, jak i zawodnicy amatorzy pokonujący wyznaczone trasy pieszo i na rowerze. Po zmaganiach terenowych zawodnicy uczestniczą w sobotniej biesiadzie z wieloma atrakcjami, organizowanej na terenie centrum zawodów. Organizatorzy KS „Kościelec” Chrzanów, Gmina Iwkowa, Gminny Ośrodek Kultury. Kontakt gokiwkowa@op.pl.

Kąty – Stadion „Olimpii” Kąty.

Impreza promująca walory turystyczne i krajobrazowe oraz produkt regionalny gminy Iwkowa. Stałymi elementami Święta są występy artystyczne i konkursy: na najlepszą potrawę ze śliwką i jesienne stoły, na „Człowieka Roku” i „Firmę Roku” Gminy Iwkowa, kiermasze rękodzieła artystycznego i produktów regionalnych. „Święto Suszonej Śliwki” to doskonała okazja do promocji agroturystyki na terenie gminy. Organizatorzy Gminny Ośrodek Kultury, Gmina Iwkowa. Kontakt gokiwkowa@op.pl.

w „Zagrodzie Karpackiej” Bacówki „Biały Jeleń” w Iwkowej  odbywa się piknik etnofolklorystyczny.

Atrakcję imprezy stanowi możliwość smakowania regionalnych potraw śliwkowych, mieszanie
i doglądanie prażących się w miedzianym kotle powideł, degustacja masła wprost z maśniczki
i prawdziwych podpłomyków pieczonych w dawnej wiejskiej chacie… i inne liczne dawne obrzędy i zwyczaje.  Organizatorzy Bacówka „Biały Jeleń”, Stowarzyszenie „Na Śliwkowym Szlaku”.Kontakt: www.bacowka.com.pl.

Usługi

32-861 Iwkowa, tel. 14 684 40 10, faks 14 684 40 60, www.iwkowa.pl ugiwkowa@poczta.onet.pl (pon. 800–1700, wt.-pt. 800–1545)

Tel. 14 684 40 10, SRiPGI to powstała w 1997 roku organizacja pozarządowa, której głównym celem jest podejmowanie działań zmierzających do wszechstronnego rozwoju gospodarczego i społecznego gminy Iwkowa.

Iwkowa tel./faks 14 684 43 07, gokiwkowa@op.pl

Przy GOK-u działają zespoły ludowe i orkiestra dęta współtworzące życie kulturalne gminy w zakresie folkloru, muzyki, tańca, miejscowych obrzędów. Amatorski ruch artystyczny jest swoistym „produktem” promocyjnym i zarazem wizytówką gminy.

Od ponad stu lat działa Iwkowska Orkiestra Dęta, założona w 1911 roku. Ze względu na swoją bogatą historię jest wyjątkowym zjawiskiem na mapie kulturalnej całego regionu.

stanowią od wielu lat wizytówkę gminy Iwkowa. Kapela od ponad 30 działa lat pod patronatem GOK-u w Iwkowej. Powstała w 1982 roku z inicjatywy grupy miłośników rodzimej tradycji, zespół natomiast powstał w 2003 roku. W swoim repertuarze i strojach „Iwkowianie” łączą tradycję z pogranicza regionu Lachów Sądeckich i Krakowiaków Wschodnich.

zrzesza dzieci z całej gminy. Ich ludowe przyśpiewki i regionalne tańce oraz kolorowe stroje podziwiane są nie tylko na lokalnych estradach.

Budynek LKS „Iva” Iwkowa, tel. 14 684 45 49, biuro@nasliwkowymszlaku.pl, www.nasliwkowymszlaku.pl

Oferta turystyczna Stowarzyszenia „Na Śliwkowym Szlaku”

Stowarzyszenie organizuje warsztaty produktu lokalnego, np. „Słodkie dzieła sztuki”, czyli „śliwkowe” zdobienie ciastek oraz warsztaty wikliniarskie polegające na wykonywaniu dekoracyjnych śliwek z witek brzozowych i ze słomy. Organizuje również wizyty studyjne na terenie gminy Iwkowa oraz Śliwowego Szlaku, a także szkolenia, konferencje, pokazy kulinarne i inne przedsięwzięcia związane z produktem lokalnym.

Centrum Iwkowej, tel. 14 684 43 48, www.biblioteka.iwkowa.strefa.pl

W Gminnej Bibliotece Publicznej można zobaczyć prezentację kultury ludowej Iwkowszczyzny – strój ludowy, słomiane buty, obrazy artystów ludowych. W księgozbiorze bibliotecznym znajduje się też bogaty zestaw literatury regionalnej. Biblioteka archiwizuje dokumenty obrazujące życie lokalnych społeczności, wycinki prasowe, fotografie.

przy Publicznym Gimnazjum w Iwkowej

32-861 IWKOWA 844, tel. 695 916 898, www.uniwerekmalucha.pl
Centrum zabaw i rekreacji przeznaczone dla dzieci w wieku od 1 do 10 lat, rozwijające wyobraźnię, zręczność i ogólną sprawność ruchową. W Sali Zabaw „TUTUŚ” dzieci mogą korzystać m.in. ze zjeżdżalni, tuneli, basenów z piłeczkami, torów przeszkód, labiryntów, ruchomych kładek i wałków. Dla maluchów od 1 do 3 lat przygotowana jest STREFA MALUCHA, w której pod okiem rodziców dzieci mogą bezpiecznie bawić się oraz doskonalić swoje umiejętności. KRAINA „TUTUŚ” otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00 – 17.00, w soboty w godzinach 9.00 – 16.00, w niedziele w godzinach 13.00 – 17.00. Szczegółowa oferta oraz cennik dostępne są na stronie

www.uniwerekmalucha.pl.

Apteki

Apteka „Rumianek”, Porąbka Iwkowska

tel.: 14 685 89 25 (pon.-pt. 8.00 – 18.00, sob. 8.00-14.00)

Apteka prywatna, Iwkowa

tel.: 14 684 40 04 (pon., pt. 8.00 – 16.00, wt., śr., czw. 9.00-16.00)

Ośrodki zdrowia, lecznice

NZOZ „Medyk” Iwkowa

Tel. 14 684 43 10

NZOZ „Wielomed” Porąbka Iwkowska

Tel. 14 684 42 15

Gabinet Stomatologiczny Iwkowa

Tel. 14 684 42 45

Gabinet rehabilitacyjny „Wojsreha” Iwkowa

Kom. 693 605 844

Gabinet rehabilitacyjnyPorąbka Iwkowska

Kom. 721 658 248

Lecznica dla zwierząt – Porąbka Iwkowska

Tel. 14 684 48 48

Poczta

Poczta Polska w Iwkowej

Tel. 14 684 43 80 (pon. – pt. 800–1500)

Agencja pocztowa

Porąbka Iwkowska, sklep Carrefour-Express (pon. – pt. 700–1315) tel. 14 684 48 22

Banki i bankomaty

Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie oddział w Iwkowej

Tel. 14 684 43 04 (pon. – pt. 730–1430)

Bank Spółdzielczy w Limanowej oddział w Porąbce Iwkowskiej

Tel. 14 684 52 41 (pon., śr., pt. 800–1500, wt., czw., 900–1600)

Stacje paliw, serwisy samochodowe

Spółdzielnia Usług Rolniczych w Iwkowej (stacja paliw)

Tel. 14 684 43 12 (pon. – pt. 700–1500)

Stacja Paliw z LPG w Iwkowej

Stacja Paliw z LPG – Porąbka Iwkowska

Tel. 14 684 47 40 (pon. – ndz. 600–2100)

Okręgowa stacja kontroli pojazdów – Porąbka Iwkowska 74

Tel. 14 684 47 40 (pon. – pt. 800–1800, sob.800–1600)

Serwis samochodowy – Porąbka Iwkowska 74

Tel. 14 684 47 40 (pon. – pt. 800–1800, sob.800–1600)

Parafie w Gminie Iwkowa

Parafia Rzymskokatolicka p.w. Podwyższenia Św. Krzyża w Iwkowej

Tel. 14 684 43 27

msze:

pon. – sob. 700, 1800 (1700 – w okresie zimowym),

ndz. i święta 700, 900, 1100, 1500)

Parafia Rzymskokatolicka p.w. M.B. Wniebowziętej w Wojakowej

Tel. 14 684 51 47

msze:

pon. – sob. 630, śr., czw., pt. 1800,

ndz. i święta 600, 900, 1100, 1600

Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Józefa w Kątach

Tel. 14 684 49 80

msze:

pon. – sob. 1800,

ndz. i święta 700, 1000, 1800 czas zimowy: 700, śr. i pt. 1600, ndz. 800, 1100, 1600

Żródło: Turystyczna Iwkowa,.http://turystycznaiwkowa.pl/uslugi-2/,Mapa Turystyczna, „Aktywnie i zdrowo – wybierz Gminę Iwkową”