szef 0 Komentarzy

Jubileusz Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Brzesku 7 – 9 grudnia 2023

20 lat istnienia Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Brzesku (youtube.com)

      Kiedy 20 lat temu internat ówczesnego Technikum Mechaniczno-Elektrycznego – obecnie Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych –  zakończył swoją działalność, władze miasta postanowiły utworzyć schronisko młodzieżowe, które miało być bazą noclegową dla uczniów i ich opiekunów z całej Polski. Pomysł okazał się być naprawdę trafiony, co podkreślał na konferencji podsumowującej Ogólnopolskie Współzawodnictwo Schronisk Młodzieżowych w roku 2023 starosta brzeski Andrzej Potępa.

    8 grudnia 2023 roku w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym odbyła się uroczysta gala, na którą zaproszono około 50 dyrektorów schronisk młodzieżowych z całej Polski. Gospodarz gali Dyrektor Tomasz Gurgul, podziękował wszystkim, którzy na co dzień przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania zarządzanej przez niego placówki. Wspomniał również o poprzednich dyrektorach; Jolancie Bach oraz Krystianie Sroce, a także o emerytowanych pracownikach. Bilans pracy wielu osób w ciągu dwudziestu lat funkcjonowania schroniska, to między innymi zapewnienie 180 tys. noclegów dla 65 tys. gości, w tym około 700 zorganizowanych grup.

       Szerzej o dorobku Schroniska Młodzieżowego w Brzesku oraz o planach na przyszłość opowiadali prowadzący galę  Katarzyna Ćwiąkała i Jarosław Wytrwał, doradcy metodyczni pracujący w Powiatowym Centrum Edukacji, którego istotną część stanowi działalność schroniska, nagradzanego w poprzednich latach złotymi wyróżnieniami w Ogólnopolskim Konkursie Współzawodnictwa Schronisk Młodzieżowych. Laureatów tegorocznych wyróżnień przedstawił Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych Stanisław Bednarek wraz z przewodniczącą Komisji Konkursowej Jolantą Jucewicz. Wśród wyróżnionych znalazło się również Szkolne Schronisko Młodzieżowe, a wyróżnienie  potwierdziło miejsce brzeskiego schroniska na turystycznej mapie Polski, jego uznaną markę wśród najlepszych schronisk w kraju. Licznie zgromadzeni goście, występując kolejno na mównicy, gratulowali osiągnięć brzeskiemu schronisku, życząc jednocześnie dalszych sukcesów.

Za zaangażowanie w rozwój brzeskiego schroniska, wspieranie, często osobiste, różnych przedsięwzięć, ale przede wszystkim za działalność propagującą turystykę tego regionu, starosta Andrzej Potępa otrzymał statuetkę.

       Podsumowaniem jubileuszowego spotkania była część artystyczna, na którą składała się prezentacja multimedialna, ukazująca wyjątkowe chwile z historii schroniska, a także koncert żeńskiego kwartetu smyczkowego „Sunday”, złożonego z absolwentek krakowskiej Akademii Muzycznej.

W  świąteczny nastrój wprowadził gości występ kolejnych artystów: solistek Aleksandry Dzieńskiej i Karoliny Płanety, którym na instrumentach klawiszowych akompaniował i również całe wydarzenie realizował Artur Potępa.

      Brzesko od lat kojarzone jest ze znaną marką złocistego napoju,  nie mogło zatem zabraknąć także akcentu związanego z dziejami brzeskiego piwowarstwa. Opowiadał o nim zaprezentowany film Marka Kołdrasa ,,Dzbany Piany’’, który zakończył oficjalną część jubileuszowej gali. Zaproszeni goście mieli również okazję przygotowanej posmakować specjałów kulinarnych przygotowanych przez pracowników schroniska. Na zakończenie trzydniowego pobytu w Brzesku dyrektorzy schronisk zwiedzili „Leśną Galerię”  artysty Janusza Mytkowicza, gdzie spotkali się z autorem pod 130 obrazów prezentowanych na drzewach.

Wszyscy uczestnicy konferencji podkreślali bardzo dobrą organizację i wyjątkową atmosferę, jaka towarzyszyła ich pobytowi w Brzesku.

 

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial