Kinga Derendal 0 Comments

Gmina i miasto Brzesko

Oficjalna strona miasta i gminy Brzesko

Audio przewodnik turystyczny Gminy Brzesko

https://www.brzesko.pl/artykul/88,przewodnik-audio – spacer po Brzesku i okolicach

Gmina Brzesko

to gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie brzeskimW latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim.

Brzesko zostało założone pomiędzy 1344 a 1352 rokiem przez komesa Spycimira, kasztelana krakowskiego. 26 stycznia 1385 roku Królowa Jadwiga nadała Brzesku prawo magdeburskie.

Brzesko od roku 1998 jest ponownie stolica powiatu ważnym ośrodkiem przemysłu i handlu w regionie.

Obszar gminy

Miasto Brzesko – sołectwa: Bucze, Jadowniki, Jasień, Mokrzyska, Okocim, Poręba Spytkowska, Sterkowiec, Szczepanów, Wokowice.

Mapa brzeska – Źródło: Wikipedia

Zabytki

 

Muzeum Regionalne w Brzesku mieści się w zabytkowej eklektycznej kamienicy należącej niegdyś do żydowskiego burmistrza miasta Henocha Klapholza. Ekspozycja muzealna prezentuje dwa wnętrza mieszczańskie – salon i gabinet, pejzaże, portrety, pamiątki po aktorze Jerzym Petersie, rysunki i grafiki brzeskiego satyryka Zbigniewa „Bruno” Szulca, busole polowe i pamiątki po płk. Janie Bezardzie. W salonie mieszczańskim zaprezentowano meble w stylu biedermeier, obrazy wybitnych malarzy Zygmunta Rozwadowskiego, Aleksandra Augustynowicza i Ludwika Stasiaka, natomiast w serwantce pamiątki związane z Brzeskiem, m.in. z Ludwikiem Solskim, Kazimierzem Missoną, gimnazjum i tutejszymi Żydami.
W gabinecie prezentowane są meble empirowe i biedermeierowskie oraz inne obiekty należące niegdyś do prof. Michała Siedleckiego (1873-1940) związanego z ziemią brzeską wybitnego biologa, filozofa, rektora Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, badacza Dalekiego Wschodu. Ściany gabinetu zdobią portret prof. M. Siedleckiego, autorstwa Benedykta Kubickiego oraz pejzaże Brzeska z początku lat dwudziestych XX w. wykonane przez Jadwigę Skalecką. W serwantce zgromadzono natomiast pamiątki po Goetzach Okocimskich i brzeskich cechach rzemieślniczych.

Źródło: https://www.brzesko.pl/artykul/87,ciekawe-miejsca

„Teatr Letni” w Brzesku powstał w 1902 r. Obecna restauracja „Pawilon” przy ul. Wesołej, która  powstała z fundacji Jana II Goetza. Teatr o cechach stylu zakopiańskiego wybudowany został przez architekta Eugeniusza Wesołowskiego. Wzniesiony został w konstrukcji ryglowej (rygle i słupy drewniane) z ceglanym wypełnieniem.

Źródło: https://enovelo.pl/poi/dawny-teatr-letni-i-osiedle-robotnicze/

Źródło: http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/3231/Okocim_Gorny/

Najstarszy z zabytków Okocimia staropolski dworek ziemiański pochodzący z przełomu XVIII i XIX w. wybudowany był w stylu klasycystycznym. Niestety opuszczony i zaniedbany w ostatnich latach szybko popadł w ruinę czekając na ewentualnego inwestora.

Źródło: http://przedgorze.pl/wokowice-folder-turystyczny,1,126

Wokowicki dworek powstał około 1 poł. XIX w. Był to wówczas obiekt drewniany, ale o murowanych piwnicach. Dzisiaj obiekt  jest w całości murowany, parterowy. Podobnie jak klasycystyczne dworki ziemiańskie z końca XVIII i początków XIX w. ma tynkowane ściany, czterospadowy dach i murowany ganek na głównej osi frontowego traktu. Z dawnego jego wyposażenia do dziś zachowała się jeszcze część stolarki drzwiowej i okiennej oraz jeden ozdobny kaflowy piec.

http://przedgorze.pl/wokowice-folder-turystyczny,1,126

Źródło: https://enovelo.pl/poi/pomnik-jana-albina-goetza/

Popiersie Jana Albina Goetza, właściciela pałacu w Brzesku i browaru w Okocimiu. Znajduje się na skwerze przed wjazdem do browaru Okocim. Pomnik został ufundowany w 1937 roku, przez pracowników browaru. Twórcą pomnika jest Antoni Madeyski.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Brzesko

Źródło: https://enovelo.pl/poi/figura-sw-floriana/

Figurę św. Floriana ufundowaną przez brzeskich mieszczan odsłonięto w 1731 roku. Po pożarze miasta w 1904 roku rzeźba została odrestaurowana i ustawiona w 1906 roku na środku Rynku Starego Miasta. Ostatnie prace restauratorskie poczyniono w 2003 roku. Barokowy posąg świętego, wykonany z białego piaskowca[14], jest najstarszą tego typu rzeźbą we wschodniej części województwa małopolskiego

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Brzesko

Źródło: https://enovelo.pl/poi/pomnik-poleglych-w-bombardowaniu/

Pomnik poświęcony jest pamięci ofiar bombardowań stacji kolejowej na Słotwinie, które miały miejsce 4 i 5 września 1939 roku. Powstał w 1965 roku i pierwotnie był usytuowany w miejscu pochówku kilku osób poległych podczas pamiętnych bombardowań, w pobliżu przejazdu kolejowego przy ulicy Leśnej.

Źródło: https://enovelo.pl/poi/pomnik-poleglych-w-bombardowaniu/

Rynek będący w centrum Brzeska. zachował średniowieczny układ urbanistyczny z kwadratowym rynkiem i gotyckim kościołem pw. św. Jakuba z 1447 r. Wokół rynku, mieszczą się stylowe kamienice ze zdobieniami oraz kolorowymi elewacjami. W centrum rynku natomiast znajduje się barokowa figura Św. Floriana z 1731 r. tym samym jest ona jedną z najstarszych tego typu w regionie – wieczorne podświetlenie eksponuje jej walory. Klimatyczne lampy, i ławki zdobią centrum miasta, dodatkowo, punktami świetlnymi oznaczono także mury dawnego ratusza.

Źródło: https://enovelo.pl/poi/rynek-2/

Ceglany, piętrowy Ratusz z wieżą, zaprojektowany przez Gabriela Niewiadomskiego, w stylu neogotyckim, pochodzący z 1909 roku, mieści się przy ulicy Kościuszki. Jest jednym z najstarszych obiektów zabytkowo-historycznych w centrum Brzeska. W chwili obecnej mieści się tam Miejski Ośrodek Kultury oraz Urząd Stanu Cywilnego.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Brzesko

Browar w Okocimiu został założony przez Józefa Neumanna i Jana Ewangelistę Goetza w 1845 roku, a pierwszy war piwa powstał 23 lutego 1846 r.[1] Do 1852 roku miał dwóch właścicieli. Po śmierci Józefa Neumanna i sprzedaży udziałów w spółce przez jego rodzinę jedynym właścicielem zakładu został Goetz. Mając pełną kontrolę nad przedsiębiorstwem rozpoczął jego rozbudowę oraz unowocześniał metody produkcyjne. W 1875 roku browar okocimski został rozbudowany o słodownię.

Po śmierci Jana Ewangelisty Goetza w 1893 roku zarząd browarem objął Jan Albin Goetz. Był on znakomitym przedsiębiorcą i sprawił, że na początku XX wieku browar w Okocimiu był szóstym co do wielkości zakładem piwowarskim w Austro-Węgrzech (na 1600) i największym na ziemiach polskich. W 1911 roku przyjął polskie nazwisko i od tego czasu znany był jako Jan Goetz-Okocimski z dewizą herbową „Pracą i Prawdą”.

W latach 30. XX wieku właścicielem zakładu był Antoni Jan Goetz, który utracił swój majątek w czasie wojny na rzecz niemieckiego okupanta.

Po II wojnie światowej browar został znacjonalizowany przez władze PRL. Powstały Okocimskie Zakłady Piwowarskie.

W 1990 roku browar został przekształcony w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, a następnie spółkę akcyjną pod nazwą Okocimskie Zakłady Piwowarskie S.A. Browar był notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W 1996 roku głównym akcjonariuszem w spółce zostało duńskie przedsiębiorstwo Carlsberg. W 2001 roku browar wszedł w skład grupy piwowarskiej Carlsberg Polska

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Browar_Okocim

Zespół pałacowo- parkowy, dawna siedziba Goetzów Okocimskich, właścicieli browaru w Okocimiu. Pałac został zbudowany w latach 1898–1900, przez Jana Albina Goetza i jego żonę Zofię Jadwigę z hr. Sumińskich. Rezydencję zbudowano w stylu neobarokowym według projektu wiedeńskich architektów Ferdinanda Fellnera i Hermanna Helmera. W latach 1908–1911 dobudowano skrzydło wschodnie. Od strony zachodniej do pałacu przylega kaplica. W pałacu gościli m.in. arcyksiążę Karol Stefan Habsburg, prezydent II RP Ignacy Mościcki, i prymas Polski kardynał August Hlond. Po II wojnie światowej pałac był siedzibą szkoły. 30 listopada 2007 roku posiadłość, wykupiona od państwa, wróciła do potomków rodziny Goetzów. Pałac został gruntownie wyremontowany. Dzisiaj znajduję się w nim hotel oraz restauracja. Pałac otacza zabytkowy park krajobrazowy w stylu angielskim, ze starym drzewostanem założony w 1900 roku.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Brzesko

Na Bocheńcu znajduje sie grodzisko z przełomu IX/X wieku n.e. związane z istniejącym Państwem Wiślan. W  najlepszym stanie przetrwał do dziś wschodni odcinek wału podgrodzia, przerwany poprowadzoną przezeń przed kilkoma wiekami drogą prowadzącą z Jadownik. Ma on ok. 4 m wysokości i 18 metrowej szerokości podstawę.

Źródło: https://www.brzesko.pl/artykul/87,ciekawe-miejsca

Obiekty sakralne

Rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w Brzesku na pl. św. Jakuba 1.

Podobno pierwszy kościół został wzniesiony około 1400 r., o czym wspomina Jan Długosz w swych kronikach. Obiekt wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego[1]

Prawdopodobnie pierwszy kościół murowany powstał w 1447 r. jako fundacja wnuka Spytka z Melsztyna – Jaśka. W XVII w. za sprawą rodziny Czernych sprawujących wtedy patronat nad miastem w 1678 r. Powstała wieża przy kościele, która obecnie znajduje się po południowej stronie nawy. Wieża ta powstała podczas odbudowy kościoła po pożarze w 1655 roku.

W 1854 r. kościół gruntownie odnowiono. W 1863 r. budowle zniszczył kolejny pożar, ale odbudowa miała miejsce dopiero w 1900 r., by w 1904 r. ponownie spłonąć w pożarze miasta. Na nowo stanął w 1905 r., a ozdobiły go trzy dzwony ufundowane przez rodzinę Goetzów Okocimskich, poświęcone przez bp Leona Wałęgę i zarekwirowane w 1915 roku przez władzę austriacką. W 1924 r. parafianie ufundowali nowe dzwony, jednak i one nie biły długo – w czasie okupacji przepadły na rzecz Niemców.

Kościół to jednonawowa, orentowana budowla. W latach 1980-1989 został powiększony przez dobudowanie od strony północnej nowej nawy głównej.

Wyposażenie kościoła pochodzi z XVIII-XX w. Ołtarz, w starej nawie, z początku XX, wykonany z drewna.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_%C5%9Bw._Jakuba_Aposto%C5%82a_w_Brzesku

Pierwotnie kościół w Szczepanowie został wzniesiony w 1470 roku, z inicjatywy ówczesnego proboszcza Jana Długosza, który był również kanonikiem krakowskim. Według tradycji wybudowany wówczas kościółek stanął na miejscu drewnianego, wzniesionego na polecenie rodziców Św. Stanisława.

Obecny kościół został wzniesiony w latach 1911 – 1914 z inicjatywy proboszcza ks. prałata Szczepana Kosseckiego. Został on dobudowany do istniejącej Długoszowej świątyni, która stała się nawą boczną nowego kościoła. Nowy kościół został wybudowany według projektu architekta Jana Sas-Zubrzyckiego. Przy budowie rozebrana została stara dzwonnica, która stała oddzielnie, oraz nawa boczna dobudowana w XVII wieku.

W 1914 roku, niedługo po ukończeniu prac budowlanych wybuchła I wojna światowa. W wyniku działań wojennych 23 listopada 1914 roku w kościele wybuchł pożar, który objął starą część świątyni. Uszkodzeniu uległ dach oraz drewniany strop, a także zabytkowe wyposażenie wnętrza. Świątynię odbudowano w latach 1925 – 1927, pod kierownictwem ks. Marcina Dybca przy współpracy Komitetu Restauracyjnego. Konsekracja dobudowanego kościoła nastąpiła 26 maja 1930 roku pod przewodnictwem bpa Komara.

Nowy kościół został wybudowany w stylu neogotyckim, murowany, nietynkowany. Wieża jest pięciokondygnacyjna, strzelista, z dwoma dzwonami: jeden z 1519 r., a drugi z 1534 r. Z zewnątrz budowla ozdobiona jest elementami architektury neogotyckiej i eklektycznej. Przy wejściu do zakrystii znajduje się XVII wieczny kamienny portal, ozdobiony herbami Ostoja oraz Dębno. Sklepienia są krzyżowo-żebrowe.

Ołtarz główny wykonano według projektu Jana Sas-Zubrzyckiego. W centralnej części ołtarza znajduje się obraz św. Stanisława, obok figury św. Piotra i Pawła. Nad obrazem widnieje orzeł piastowski, a po bokach sceny z życia św. Stanisława. W podstawie mensy ołtarza widoczne są cztery sceny biblijne, przedstawiające składanie ofiar Bogu. Malowidła ścienne wykonane zostały przez M.Makarewicza w latach 1959 – 1961. Między prezbiterium, a nawą główną znajduje się ambona, ozdobiona płaskorzeźbami czterech ewangelistów. W lewej nawie umieszczono neobarokowy ołtarz Serca Pana Jezusa. W prawej nawie (stary kościółek) znajduje się późnobarokowy ołtarz matki Boskiej Nieustającej Pomocy

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_%C5%9Bw._Marii_Magdaleny_i_%C5%9Bw._Stanis%C5%82awa_w_Szczepanowie

Kościół pw. św. Anny na Bocheńcu, ul. św. Anny. Stoi na terenie dawnego podgrodzia, które osłaniał zewnętrzny wał obwodowy. Jest to obiekt bez wyraźnych cech stylowych, w całości murowany, o pokrytych tynkami ścianach, które w narożach podparto masywnymi uskokowymi skarpami. Posiada jednoprzestrzenną, kwadratową niemal nawę i nieco węższe, zamknięte trójboczne prezbiterium, do którego po stronie północnej przylega niewielka zakrystia. Wszystkie wnętrza nakrywają płaskie stropy ozdobione polichromią figuralną z II poł. XIX w. Nad całością wznoszą się dość wysokie dachy, siodłowe z barokową wieżyczką na sygnaturkę nad nawą. Zarówno tęcza jak i otwory okienne zamknięte zostały półkoliście. I gdyby nie te przesklepiające je łuki, kościół ten sprawiałby wrażenie budowli gotyckiej w prowincjonalnym wydaniu. Z mało urozmaiconą formą architektoniczną kościółka na Bocheńcu idzie w parze skromne wyposażenie wnętrza. Jego zasadniczym elementem jest główny ołtarz z drugiej połowy XVII wieku z obrazem przedstawiającym adorację Krzyża Świętego przez św. Annę Samotrzecią. Oprócz niego są tu jeszcze dwa ołtarze boczne, utrzymane w stylistyce barokowo-klasycystycznej z pierwszej połowy XIX wieku. W jednym z nich znajdują się wizerunki św. Wojciecha i św. Doroty z postacią duchownego fundatora z przeł. XVII i XVIII w. Obraz w drugim ołtarzu przedstawia św. Zofię z córkami. Ufundowany on został w 1741 przez Wojciecha i Zofię Petlawiczów. Wyposażenie wnętrza nawy dopełniają barokowo-klasycystyczna ambona i znajdujący się na chórze muzycznym prospekt organowy. Prawdopodobnie wzniesiony został przed 1594 jako fundacja G. Lubowieckiego, sędziego krakowskiego. Jednak ze sporządzonego pomiędzy 1636 a 1641 dokumentu wynika, że zanim powstał, w miejscu na którym stoi w 2. poł. XVI w. niejaki Florian Niedźwiedź wzniósł drewnianą kaplicę. Została gruntownie odnowiona w 1852, a następnie konsekrowana w 1854 przez bpa tarnowskiego Alojzego Pukalskiego. Stacje Męki Pańskiej z poł. XIX w. Dzwonnica rokokowo-klasycystyczna z XVIII/XIX w. Kościół został wpisany do rejestru zabytków województwa małopolskiego 25 marca 1971 r.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jadowniki_(wojew%C3%B3dztwo_ma%C5%82opolskie)

Źródło: https://enovelo.pl/poi/zrodelko-sw-anny/

Źródełko świętej Anny  uważane za cudowne wiąże się pewna legenda, która głosi że w trakcie budowy kościółka na Bocheńcu trysnęło źródełko przy którym pojawiła się świetlista postać świętej Anny. Poprosiła ona by kościół nazwać jej imieniem, a źródełko nad którym postawiono kapliczkę, bije do dzisiaj i każdy może zaczerpnąć z niego wody.

Źródło: https://enovelo.pl/poi/zrodelko-sw-anny/

https://brzesko_mb-wiz.diecezja.tarnow.pl/#start

Kościół inspirowany polskim gotykiem i neogotykiem.

Źródło: https://enovelo.pl/poi/kosciol-pw-ducha-swietego/

Początki tej świątyni sięgają XVI wieku kiedy to istniał drewniany kościółek pw. Ducha Świętego. Niestety dwukrotnie ulegał pożarom – najpierw w 1863 roku, a później w 1904. Mieszkańcy postanowili odbudować kościół. Do dziś odprawiane są w nim nabożeństwa.

Źródło: https://enovelo.pl/poi/kosciol-pw-ducha-swietego/

Źródło: https://enovelo.pl/poi/miejsce-narodzin-sw-stanislawa-biskupa-meczennika/

 W 1861 na miejscu, gdzie według tradycji urodził się św. Stanisław, ks. Wojciech Bobek (ówczesny proboszcz) wybudował murowaną kaplicę neogotycką. Powstała ona w miejscu kaplicy drewnianej, pochodzącej z 1596 r., która uległa zniszczeniu w 1780.

Budowla z 1861 r. jest prostokątna, trójbocznie zamknięta, przykryta dachem siodłowym, na którym znajduje się wieżyczka z sygnaturką. Wewnątrz kaplicy, w ołtarzu, widnieje obraz, pochodzący z XIX w., będący kopią obrazu z 1520 roku. Przedstawia on scenę narodzenia i chrztu św. Stanisława. Ozdobiony jest drewnianą ramą o tematyce roślinnej. Ołtarz wsparty jest o pień drzewa dębowego, pod którym według legendy miał narodzić się św. Stanisław: Bogna, wracając z pola, urodziła Go pod tym drzewem i obmyła w pobliskim źródełku

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szczepan%C3%B3w_(wojew%C3%B3dztwo_ma%C5%82opolskie)

Źródło: https://enovelo.pl/gmina/powiat-brzeski/brzesko/okocim/

Kościół w Brzesku Okocimiu zbudowano w latach 1884-85 z fundacji Jana Goetz-Okocimskiego, założyciela browaru okocimskiego, według projektu architekta Maxa Schwedo. Wybudowany go w stylu neogotyckim z kamiennych ciosów. Wyposażenie wnętrza pochodzi z okresu jego budowy. Cztery ołtarze neogotyckie wykonane w większości z kamienia w pracowni Seyfrieda w Wiedniu. W kościele znajdują się epitafia Jana Ewangelisty Goetz-Okocimskiego, neorenesansowe, wykonane z brązu przez Zygmunta Langmana i Jana Albina Goetza II, wykonane z brązu według projektu Antoniego Madeyskiego. W kościele znajdują krypty Goetzów.

Ciekawostką jest, że ostatni właściciel Browaru Okocim Antoni Goetz na łożu śmierci prosił, by mógł spocząć w rodzinnej krypcie właśnie w tym kościele. Aby spełnić tę wolę, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Okocimskiej z upoważnienia rodziny zmarłego od kilku lat starało się o sprowadzenie do Polski prochów Goetza z Kenii, gdzie zmarł 31 października 1962 r. Udało się to zrealizować dopiero w 2017 roku, 55 lat po jego śmierci.

Źródło: https://enovelo.pl/poi/kosciol-trojcy-przenajswietszej-z-krypta-goetzow/

Źródło:  https://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_%C5%9Bw._Bart%C5%82omieja_Aposto%C5%82a_w_Por%C4%99bie_Spytkowskiej

Fot. Zygmunt Put- praca własna

Kościół p.w. Św. Bartłomieja Ap. Zbudowany został w XVI w. Kilkakrotnie był odbudowywany i przekształcany. W kościele znajdują się trzy ołtarze barokowo –  klasycystyczne XIX w. w głównym figura NMP Niepokalanie Poczętej i obraz św.  Bartłomieja oraz w ołtarzy bocznym antepedium malowane  w 1685 roku.

Obok kościoła znajduje się drewniana dzwonnica pochodząca z  XVII w. Jest to dziś jedna z największych i najstarszych drewnianych dzwonnic w Małopolsce.

Źródło: https://bucze-wiz.diecezja.tarnow.pl/#start

Kościół parafialny pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy zbudowany w latach 1946–1947 według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza.

Budowla ceglana, nawiązująca formą i wystrojem do architektury neogotyckiej, uzupełnionej o elementy zaczerpnięte z baroku. Trzynawowy korpus, zamknięte trójbocznie prezbiterium, po bokach którego znajdują się kaplica i zakrystia z emporą na poziomie drugiej kondygnacji tworzą wnętrze budowli. Wysoki dach siodłowy ze schodkowym szczytem od zachodu i neobarokowa wieżyczka na sygnaturkę wieńczą świątynię. Nakryte kasetonowym stropem wnętrze zdobi figuralna polichromia w postaci dużych, malowanych na tynku scen z życia świętych. Cześć północnej ściany prezbiterium przedstawia Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. Malowidła wykonane w 1958 r. przez krakowskiego artystę i konserwatora dzieł sztuki Pawła Mitka. W świątyni znajdują się trzy neobarokowe ołtarze wykonane w 1955 r. przez Wojciecha Adamka oraz neorokokowy prospekt organowy. W ołtarzu głównym znajduje się ukoronowany obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. W przedsionku kościoła niewielka kamienna kropielnica ozdobiona główkami aniołków i gotyckim maswerkiem.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bucze_(wojew%C3%B3dztwo_ma%C5%82opolskie)

Źródło: https://brzesko.ws/_brzesko/documents/historia/jasien/ak_wstep_historia_rodziny_II.htm

Jest to budowla gotycka murowana w całości z miejscowego piaskowca i kamienia polnego. Odkryto w nim polichromię będącą unikatem na skalę europejską. W kościele znajduje się barokowa chrzcielnica wykuta w kamieniu oraz ołtarz główny, neogotycki, wykonany przez brzeskiego rzeźbiarza Stanisława Rogóża w 1930 roku. W murach kościoła znajduje się również wykuta w piaskowcu tablica nagrobna Otfinowskich herbu Gryf z 1672 roku, potwierdzająca, że dawniej miejscem pochówków było otoczenie kościoła

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jasie%C5%84_(wojew%C3%B3dztwo_ma%C5%82opolskie)

Źródło: https://mokrzyska-wiz.diecezja.tarnow.pl/#start

Kościół pw. św. Prokopa Opata, ul. św. Prokopa 53. Został wpisany do rejestru zabytków województwa małopolskiego. Jest trzecim z kolei na tym samym miejscu. Wcześniej świątynia była drewniana, niewielkich rozmiarów. Drugi kościół, wzniesiony w 1465 także był drewniany, o konstrukcji zrębowej. Po raz pierwszy kościół wzmiankowany był przez Jana Długosza ok. 1470. W XVII w. został powiększony o wieżę, a w XVIII w. dobudowano od południa kaplicę. Początkowo miał zamknięte, węższe trójboczne prezbiterium z przybudowaną od północy zakrystią i niemal kwadratową nawę. Drewniane stropy nakrywały jego wnętrze, a wejście zdobiły trzy ciesielskie portale, z których jeden opatrzono gotycką majuskułą inskrypcyjną z herbami fundatorów. Później kościół został powiększony o zwiększoną izbicą zachodnią wieżę, nakrytą dachem namiotowym oraz o kaplice nakrytą kopułą z latarnią, przystawioną do południowej ściany nawy. Dach nad nawą i prezbiterium dwuspadowy o wspólnej kalenicy, z połacią przedłużoną nad zakrystią oraz z wieżyczką na sygnaturkę. Nawa nakryta stropem z zaskrzynieniami. Okna nawy prostokątne, w prezbiterium zamknięte ostrołukowo. Portale od południa i do zakrystii schodkowe, o wykroju ostrołukowym. Na portalu południowym widniała data 1465 i inskrypcja częściowo odczytana „Jezus, Marya”. Te schodkowe portale były najstarszymi znanymi w Polsce przykładami takiego rozwiązania w budownictwie drewnianym. W tym kształcie przetrwał do 1910, w którym został rozbudowany. Był to jeden z najcenniejszych zabytków średniowiecznej architektury drewnianej na ziemiach polskich, który do momentu rozbiórki zachował pierwotną bryłę i bogaty detal architektoniczny. Wyposażenie wnętrza w większości przeniesione zostało do nowego kościoła. Składały się na nie m.in. krucyfiks późnogotycki z 1. poł. XVI w. umieszczony w tęczy oraz stalle gotyckie z 2. poł. XV w., trójsiedziskowe z fragmentami snycerki o motywach maswerkowych. Obecny kościół zbudowany w latach 1908-1910 obiekt neogotycki, wzniesiony z cegły, o bogatym detalu architektonicznym. Konsekrowany w 1910 przez bpa tarnowskiego Leona Wałęgę. Trzynawowa świątynia typu bazylikowego, posiadająca nawę poprzeczną. Ma prezbiterium z przybudowaną zakrystią i kaplicą, oraz wyniosłą wieżę od zachodu. Wnętrz wszystkich naw nakrywają gwieździste sklepienia o kamiennych, profilowanych żebrach, tworzących misternie utkane siatki. Wszystkie otwory okienne są ostrołukowe, o bogatej dekoracji oraz monumentalny, zachodni portal obejmujący wejścia, przedzielono kamienną kolumną, nad którą unosi się figura Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. Portal osłania szczyt zza którego wyłania się okrągłe okno. Neogotyckim formom architektonicznym jadownickiego kościoła odpowiadają neogotyckie elementy wyposażenia jego wnętrz. Ołtarz główny został wykonany w 1910. Ma formę typowego o bogatej oprawie architektonicznej. Są w nim płasko rzeźbione w drewnie postaci św. Prokopa i Serca Jezusowego, otoczone arkadamimaswerkamipinaklami i innymi ozdobami. Są też ołtarze boczne i neogotycka chrzcielnica oraz ambona. Ze starego kościoła zachowały się zabytki: osiemnastowieczny obraz Ukrzyżowania, a także gotycki obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem i późnogotycki krucyfiks z pocz. XVI w. Chrzcielnica neogotycka, wykonana przez Lucjana Słotę według projektu Jana Dudka. Ambona neogotycka z 1913. Stalle trójsiedziskowe, z fragmentami snycerki gotyckiej o motywach maswerkowych z 2. poł. XV w. Organy 37-głosowe wykonane w 1958 przez firmę „Biernacki”. Cztery dzwony: 1. najstarszy z 1687 odlany przez Georga Hellera z Wrocławia; 2. Podwyższenie Krzyża Świętego z 1920; 3. wykonany w Odlewni dzwonów Felczyńskich w Przemyślu w 1952; 4. nieustalonego pochodzenia. Za projekt kościoła, architekt Jan Sas-Zubrzycki na konkursowej wystawie budownictwa sakralnego w 1912 otrzymał I nagrodę. Kościół wraz z wieżą wysoki jest na 57 m.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jadowniki_(wojew%C3%B3dztwo_ma%C5%82opolskie)

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_wojenny_nr_278_%E2%80%93_Jadowniki_Podg%C3%B3rne#/media/Plik:Cmentarz_wojenny_nr_278_-_Jadowniki_Podg%C3%B3rne_1.jpg

Fot. Jerzy Opioła – praca własna

Pochowano tutaj żołnierzy armii austro-węgierskiej i rosyjskiej, którzy zginęli w walkach na okolicznych terenach w dniach 20-21 listopada 1914. Był to okres porażek armii austriackiej, która pod naporem wojsk rosyjskich została wyparta, a Rosjanie obsadzili tereny wzdłuż linii kolejowej Przemyśl – Kraków i posunęli się na południe aż po linię kolejową Nowy Sącz – Limanowa – Mszana Dolna. Ogółem na cmentarzu w Jadownikach pochowano 77 żołnierzy, z nazwiska znanych jest 2. Wśród nich jest:

  • 67 żołnierzy armii austro-węgierskiej
  • 10 żołnierzy armii rosyjskiej

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_wojenny_nr_278_%E2%80%93_Jadowniki_Podg%C3%B3rne

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_wojenny_nr_273_%E2%80%93_Szczepan%C3%B3w#/media/Plik:Cmentarz_wojenny_nr_273_-_Szczepan%C3%B3w_8.jpg

Jerzy Opioła – praca własna

Pochowano tutaj żołnierzy armii austriackiej i rosyjskiej, którzy zginęli w walkach na okolicznych terenach w dniach 13 marca-6 maja 1915. Po zwycięstwie połączonych sił austriackich i niemieckich w bitwie pod Krakowem i bitwie pod Limanową wojska rosyjskie wycofały się na wschód, broniąc linii kolejowej Przemyśl – Bochnia. Na okolicznych polach znajdowały się okopy i transzeje. Ogółem na cmentarzu pochowano 122 żołnierzy, w tym:

  • 87 żołnierzy armii austro-węgierskiej
  • 35 żołnierzy armii rosyjskiej

Zidentyfikowano 7 żołnierzy

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_wojenny_nr_276_%E2%80%93_Brzesko#/media/Plik:I_WW_military_cemetery_276_Brzesko,_Poland.jpg

Zygmunt Put – praca własna

Cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej zaprojektowany przez Roberta Motkę, znajdujący się przy ul. Czarnowiejskiej. Miejsce pochówku 441 żołnierzy austro-węgierskich, 3 niemieckich i 63 rosyjskich. Przylega do ściany południowej cmentarza żydowskiego. Cmentarz ogrodzony jest kamiennym murem, z wysoką bramą z półokrągłymi wrotami z drewna, z płaskorzeźbami orłów. Po obu stronach bramy, od wewnętrznej części, znajdują się altany kontemplacyjne. Na środku cmentarza znajduje się pomnik centralny. Naprzeciw wejścia, na końcu cmentarza, na ścianie szczytowej znajduje się tablica inskrypcyjna głosząca w trzech językach:

„WY COŚCIE PADLI ZA OJCZYZNĘ W BOJU
WRÓG CZY PRZYJACIEL – DOKONAWSZY CZYNU
ŚPIJCIE ZŁĄCZENI W TEJ ZIEMI POKOJU –
ZARÓWNO ZDOBI WAS WIENIEC WAWRZYNU”

https://pl.wikipedia.org/wiki/Brzesko

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Pomnik_Nieznanego_%C5%BBo%C5%82nierza_w_Brzesku_01.jpg

Pomnik Nieznanego Żołnierza znajduje się obok cmentarza parafialnego przy ul. Kościuszki, naprzeciwko budynku sądu. Pomnik odsłonięto 15 sierpnia 1925 roku. Został postawiony według projektu Ignacego Patolskiego, malarza i nauczyciela, w 1942 roku zamordowanego w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Poświęcony jest „Nieznanemu Żołnierzowi poległemu za ojczyznę 1914–1920”. Przy pomniku, z okazji ważnych rocznic i świąt państwowych odbywają się uroczystości

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Brzesko

Źródło: https://enovelo.pl/poi/cmentarz-z-i-wojny-swiatowej-nr-279/

Cmentarz z I wojny światowej, na którym pochowano żołnierzy armii austriackiej i rosyjskiej, poległych w walkach w 1914 roku. Korpus lwowski usiłował powstrzymać napierające wojska rosyjskie, został jednak wyparty. Doszło tutaj wówczas do szeregu potyczek, a miejscowość Sterkowiec została spalona. Zginęło kilkuset żołnierzy.

Źródło: https://enovelo.pl/poi/cmentarz-z-i-wojny-swiatowej-nr-279/

Źródło: https://enovelo.pl/poi/krzyz-z-xix-w/

Kamienny krzyż stoi nieopodal skrzyżowania ulic Centralnej i Dworskiej. Ufundowany został w 1847 r przez Wojciecha i Teresę Kargolów. Na frontowej powierzchni postumentu został wyryty napis: „WOYCIECHA I TERESZY KARGOLE FONDATOROWIE PROSZĄ O POZDROWIENIE ZA DUSZĘ R.P. 1847”. Po bokach zaś umieszczono inskrypcje: „JEŻELI MIĘDZE I WAMI WAZAJEMNA MIŁOŚĆ OBFITOWAĆ NIE BĘDZIE NIE WNIDZIECIE DO KRÓLESTWA NIEBIESKIEGO” oraz „NIE NOM PANIE NIE NOM ALE IMIENIOWI TWEMU NIECH CHWAŁA BĘDZIE TU I WSZĘDZIE NA WIEKI”.

Źródło: https://enovelo.pl/poi/krzyz-z-xix-w/

Źródło: https://enovelo.pl/poi/stary-cmentarz-zydowski-w-brzesku-i-cmentarz-wojenny-nr-275/

Cmentarz wyznania mojżeszowego usytuowany jest w północnej części miasta. Na cmentarzu zachowało się ok. 300 nagrobków, najstarszy nagrobek pochodzi z 1824 roku oraz dwa ohele. Na nekropolii znajdują się masowe groby żydowskich ofiar niemieckich zbrodni i pomnik upamiętniający ofiary Holokaustu. Osobną częścią cmentarza jest kwatera poległych, w czasie I wojny światowej, żołnierzy wyznania mojżeszowego.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Brzesko

Trasy rowerowe

To przyjemna, rekreacyjna trasa z niewielką ilością podjazdów.

Wyjeżdżając trasami EnoVelo z Okocimia, przejeżdżamy przez Doły i kierujemy się na grotę w Porąbce Uszewskiej. Stamtąd przyjemną i nieruchliwą drogą aż do zamku w Dębnie. Dalej przez Sterkowiec i Maszkienice – zatrzymujemy się na chwilkę przy Cmentarzu wojennym nr 279Trasa poprowadzi nas do Szczepanowa, gdzie podziwiamy Szlak Architektury Drewnianej i okazałą Bazylikę. Na końcu wycieczki dojeżdżamy do Brzeska, gdzie podziwiamy rynek z fontanną i figurką św. Floriana, parki: Jordanowski i Goetza, neogotycki ratusz, Pałac Goetzów i Browar w Brzesku – Okocimiu. Przemysłowa architektura browaru jest jedną z najbardziej interesujących w Małopolsce.

W Okocimiu kierujemy się w stronę lasu (osiedle Kamieniec) i dalej przez las w kierunku Biesiadek. Tam kierujemy się na Łoniową by potem skręcić w prawo i dalej jechać prosto przez Niedźwiedzę, Gwoździec i dojechać do drogi nr 980 w Melsztynie (warto zajrzeć do ruin zamku). Następnie kierujemy się na Zakliczyn, przejeżdżamy przez centrum miasteczka. Kierujemy się na zachód wzdłuż Dunajca aż do promu w Piaskach Drużków, dalej do centrum Czchowa i do Tymowej. W Tymowej należy skręcić w stronę Sącza, a po około 150 metrach, tuż przed stacją paliw, skręcamy w lewo. Wąską drogą wspinamy się do Gosprzydowej. Następnie kierujemy się w stronę Lewniowej, a dalej do Biesiadek i znów przez las do Okocimia. Trasa jest interesująca ze względu na kilka przewyższeń.

Start naszego szlaku po EnoVelo możemy rozpocząć w Szczepanowie – miejscowość słynie z Bazyliki pw. Św. Stanisława i urokliwej zabudowy drewnianej.

Dalej kierujemy się na północ w kierunku Borzęcina. Można tam zobaczyć pożwirowe akweny wodne, i chwilkę odpocząć przy miejscu obsługi rowerzysty.

Po 9 km dojeżdżamy do Bocianiej Wioski w Niedzieliskach. W oddalonych o niecałe 4 km Strzelcach Wielkich oglądamy drewniany kościół św. Sebastiana, prawdziwą perełkę na Szlaku Architektury Drewnianej. Z Barczkowa możemy dojrzeć królową polskich rzek – Wisłę i podziwiając niesamowite widoki dojeżdżamy do Uścia Solnego. Miejscowość ta była dawniej jednym z głównych ośrodków tranzytowych bocheńskiej soli. Do atrakcji należą tu: kościół nawrócenia św. Pawła Apostoła i zabudowa drewniana. Przejeżdżamy przez mostek w Mikluszowicach i znajdujemy się na odcinku VeloRaba, gdzie przez prawie 10 km podziwiamy piękne widoki aż do kładki w Mikluszowicach.  Trafiamy na odcinek VeloMałopolska, którym docieramy spowrotem do Szczepanowa

Brzesko – Szczepanów – Dębno Zamek – Porąbka Uszewska – Bocheniec – Okocim – Brzesko (Browar). Trasa  w przeważającej części składa się z płaskich odcinków ale napotkamy też dwa wzniesienia: Bocheniec – 7 km podjazdu i Okocim 5 km podjazdu o średnim nachyleniu od 5,5 (Okocim) do 6,5 stopnia (Bocheniec) Jeśli do tego dodamy Zamek w Dębnie i kilka ładnych kościołków, a także kilka źródełek z wodą pitną rozrzuconych po drodze, to z całą pewnością możemy zaliczyć ją do wyjątkowo ciekawych i malowniczych tras.

Źródło: https://enovelo.pl/powiat-brzeski/

Rekreacja

Basen – Brzeski Ośrodek Sportu i Rekreacji
http://sportbrzeski.pl/kryta-plywalnia/
ul. Wiejska 12, 32-800 Brzesko
14 68 65 002 – Kryta Pływalnia
14 68 65 004 – Kryta Pływalnia – kasa
biuro@sportbrzeski.pl
Godziny otwarcia: codziennie w godz. 6.30 – 22.00

Kort tenisowy – Brzeski Ośrodek Sportu i Rekreacji
http://sportbrzeski.pl/korty-tenisowe/korty-tenisowe-ul-swierkowa/
ul. Świerkowa, 32-800 Brzesko
Rezerwacja: tel. 667 970 777
Godziny otwarcia: codziennie w godz. 10.00 – 22.00

Lililand bawialnia
http://lililand.pl/
Pomianowska 7, 32-800 Brzesko

Telefon do recepcji: 14 685 47 47 lub 691743394
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – Piątek 14:00 – 20:00
Sobota 10:00 – 20:00
Niedziele i Święta 11:00 – 20:00
Dni wolne od nauki szkolnej 10:00 – 20:00
Wakacje i Ferie:
Poniedziałek – Sobota 10:00 – 20:00
Niedziela 11:00 – 20:00

Kort tenisowy – Brzeski Ośrodek Sportu i Rekreacji
http://sportbrzeski.pl/korty-tenisowe/korty-tenisowe-ul-browarna/
ul. Browarna, 32-800 Brzesko
Rezerwacja: tel. (14) 68-65-030
Godziny otwarcia: kort czynny jest codziennie w godzinach:
Poniedziałek – sobota: 9.00 – 22.00, niedziela: 10.00 – 22.00

Kręgielnia – Brzeski Ośrodek Sportu i Rekreacji

http://sportbrzeski.pl/kregielnia/
ul. Browarna 13a, 32-800 Brzesko
Rezerwacja: tel. (14) 68-65-030
Godziny otwarcia: poniedziałek – sobota: 8.00 – 22.00, niedziela: 10.00 – 22.00

Bowling Planeta – Centrum Rozrywkowo-Konferencyjne
http://bowling.planetabrzesko.com.pl/
ul. Pomianowska 2B, 32-800 Brzesko
Rezerwacja: tel. (14) 68-58-805

Konik Klub – Konik Klub na Facebooku
ul. Browarna 22, 32-800 Brzesko
tel. 609 902 699

Ranczo Pasja – http://www.ranczopasja.pl/
ul. Szczepanowska, 32-800 Brzesko
ranczopasja@gmail.com
Właściciele:
Marta Synowiec
Tel. kom.: +48 607 574 900
Wacław Synowiec
Tel. kom.: +48 601 521 322
Karina Stalmach
Tel. kom.: +48 601 558 600

Apteki

Apteka „Pod Gwiazdą” ul. Głowackiego 45 całą dobę
Remedium  Plac Kazimierza Wielkiego 3 pon.-pt. 08:00–20:00  sob.:08:00–18:00 niedz.:10:00–18:00
Apteka Słoneczna Tadeusza Kościuszki 70 pon.-pt. 07:00 – 22.00 sob.-niedz. 08:00-22:00
Apteka Hygieia os. Władysława Jagiełły 15/1 pon.-pt. 07:00- 21:00 sob. 07:00-18:00
Apteka cef@rm 36,6 Królowej Jadwigi 3 pon.- sob. 08:00-20:00
Apteka Niezapominajka dla całej Rodziny Plac Żwirki i Wigury 1 pon.-pt. 07:30-20:00 sob. 07:30-15:00
APTEKA INFARM ul, świętego Brata Alberta 6 pon.-pt. 08:30-19:30 sob. 09:00-14:00
Apteka Mojej Mamy Tadeusza Kościuszki 56 pon.-pt. 07:30-21:00 sob. 08:00-18:00
Apteka Zdrowe Ceny Ogrodowa 13 pon.-pt. 08:00-18:00 sob. 08:00-13:00
Apteka Dr.Max Henryka Sienkiewicza 5/1a pon.-pt. 07:00- 20:00 sob. 07:00-16:00 niedz. 08:00-16:00
Miejska. Apteka Bartosza Głowackiego 26B pon.-pt. 07:30-20:00 sob. 08:00-15:00
Apteka Vita-Vita 1 Tadeusza Kościuszki 6 pon.- pt. 08:00-20:00 sob. 08:00-14:00
Apteka Cef@rm 36,6 Browarna 5c pon.- pt. 08:00-20:00 sob. 08:00-14:00
Apteka Niezapominajka dla Całej Rodziny Adama Mickiewicza 29 pon.-pt. 07:30-21:00 sob. 08:00-20:00
NZOZ Centrum Medyczne JodMed  Ludwika Solskiego 88 pon.-pt. 08:00-20:00 sob. 08:00-14:00

Obiekty noclegowe

PAŁAC GOETZ 
e-mail:
 kontakt@palacgoetz.pl)
ul. Jan Barona Gotza 6
32-800 Brzesko

Hotel August 
tel. 14 663 48 70

ul. Mickiewicza 66
32-800 Brzesko

Hotel PLANETA 
 tel. 14 68 58 804, w. 6

ul. Pomianowska 2B
32-800 Brzesko

Hotel Atis
  tel./fax 14 663 59 00, kom. 695 605 444
ul. Adama Mickiewicza 29
32-800 Brzesko

Hotel JAGA 
 tel. 14 684 94 01, kom. 607 279 779

ul. M. Konopnickiej 9
32-800 Brzesko – Jasień

Hotel i Gospoda TADEUSZ 
tel. 14 685 88 45 w. 130

Uszew 502
32-865 Uszew

Restauracja RZYM 
 tel. 14 684 58 85

ul. Dworcowa 8
32-800 Brzesko

Restauracja SZYSZKARNIA 
tel. 14 663 51 44,  kom. 509 412 822

ul. Piastowska 8
32-800 Brzesko

Bartollini Noclegi
tel. 782 319 662
Topolowa 5
32-800 Brzesko

Dom Nauczyciela
tel. 14 686 33 35
pl. Kazimierza Wielkiego 4
32-800 Brzesko

U Biela
 tel. 601-546-013
ul. Tadeusza Kościuszki 37
32-800 Brzesko

Gospodarstwa agroturystyczne

Gospodarstwo agroturystyczne

Maria Karaś
ul. Bocheńska 170, 32-800 Poręba Spytkowska, tel. 14 686 60 98

Gospodarstwo agroturystyczne

Elżbieta Barczak
ul. Małopolska 22, 32-851 Jadowniki, tel. 14 686 71 65

Restauracje

Restauracja PAŁAC GOETZ 
(kom. 530 521 816, e-mail: restauracja@pałacgoetz.pl)

Jana Barona Gotza 6
32-800 Brzesko

Restauracja MALINOWY CHRUŚNIAK 
(kom. 728 516 483)
Rynek 10
32-800 Brzesko

Corner Bistro&Bar
(tel. 531 151 709
)
ul. Okocimska 2
32-800 Brzesko

Restauracja AUGUST
 (tel. 14 663 10 83)
ul. Mickiewicza 66
32-800 Brzesko

Restauracja GRECJA 
(kom. 797 797 988)

ul. Mikołaja Kopernika 18D
32-800 Brzesko

Restauracja GALICYJSKA 
(tel. 14 663 55 05, tel. 14 663 14 89)
ul. Kościuszki 61 
32-800 Brzesko

Restauracja KARDAMON 
(kom.
667 973 427 )
ul. Adama Mickiewicza 29 (Hotel Atis)
32-800 Brzesko

KAROL’S PIZZA 
(tel. 14 686 24 28)

ul. Aleksandra Puszkina 2
32-800 Brzesko

Restauracja PLANETA 
(kom. 603 603 921)

ul. Pomianowska 2B
32-800 Brzesko

Restauracja PIOTRUŚ PAN
(kom. 607 389 033)

ul. Pomianowska 7
32-800 Brzesko

Restauracja KLIMATY 
(tel.14 684 96 04)
ul. Królowej Jadwigi 26A
32-800 Brzesko

Restauracja SALONIK 
(tel. 14 685 89 59, kom. 536 399 801)

ul. Zacisze 34
32-800 Brzesko

Restauracja SZYSZKARNIA
(tel. 14 663 51 44, kom. 798 660 213)
ul. Piastowska 8
32-800 Brzesko

Restauracja RZYM
(tel. 14 684 58 85)

ul. Dworcowa 8
32-800 Brzesko

Restauracja PAWILON
(tel. 14 663 17 61)
ul. Wesoła 4
32-800 Brzesko

Pizzeria SOPRANO  
(tel.
14 686 11 00)
ul. Mikołaja Kopernika 18D
32-800 Brzesko

Restauracja HOTEL JAGA 
(tel. 14 684 94 01, kom. 607 279 779)

ul. M.Konopnickiej 9
32-800 Brzesko – Jasień

Pizzeria TORINO 
(tel. 14 686 22 90)
ul. Legionów Piłsudskiego 40
32-800 Brzesko

Pizzeria CORLEONE
 (kom. 666 555 551, tel. 14 686 41 11)

ul. Królowej Jadwigi 22
32-800 Brzesko

Pizza&Pasta TADEUSZ 
(tel. 14 686 37 88)

Plac Kazimierza Wielkiego 5
32-800 Brzesko

Pizzeria AL VULCANO u Włocha 
(tel. 14 686 48 77)
Plac Targowy 1a 
32-800 Brzesko

Pizzeria LALUNA
 (tel. 
690 278 855 )
Plac Żwirki i Wigury 7 
32-800 Brzesko

Pizzeria BARTOLLINI 
(kom. 505 137 794, tel. 14 68 49 505)

ul. Topolowa 5
32-800 Brzesko

Pizzeria WŁOSKI PLACEK 
(tel. 14 686 87 70)
ul. Adolfa Szyszko-Bohusza 32
32-800 Bucze

Fast-Food

Restauracja Mc’Donald’s 
(kom. 668 397 561)

ul. Biznesowa 5
32-800 Brzesko

Bar TAURUS 
(kom. 534 329 074)

MOP Mokrzyska
32-800 Brzesko

Mięcho z  kija 
(tel. 883 155 768
)
ul. Tadeusza Kościuszki 89 
32-800 Brzesko

Bar U KURKA
Plac Żwirki i Wigury 1
32-800 Brzesko

Kebab House LALE 
(kom. 691 094 333)

ul. Uczestników Ruchu Oporu 6
32-800 Brzesko

Bar FRASSES
(tel. 14 686 38 90)

Plac Żwirki i Wigury 1A
32-800 Brzesko

Kebab u Rodaka
(tel. 570 560 600
)
ul. Adama Mickiewicza
32-800 Brzesko

Banki i bankomaty

PKO BP o. Brzesko,
pl. Żwirki i Wigury 6  (Bankomat)

tel. 14 622 57 00, 14 622 57 34, fax 14 622 57 99

PKO BP obsługa klientów indywidualnych
ul. Kościuszki 2 (Bankomat)

tel. 14 622 57 38, fax 14 622 57 98

Bank Spółdzielczy o. Brzesko
ul. Kościuszki 3 (Bankomat)

tel. centrala 14 686 20 10, 14 686 20 11, fax. 14 686 20 12, kom. 601 848 453

Alior Bank S.A. Placówka Partnerska w Brzesku
ul. Zielona 2

tel. 14 686 46 20

Santander Consumer Bank Oddział Patrnerski w Brzesku
ul. Głowackiego 39 (Bankomat)

tel. 71 358 99 09

Santander Bank Polska S.A. oddział 1, ul. Jana Matejki 2
kom. 781 119 999, fax 14 663 20 60

PKO S.A. ul. Królowej Jadwigi 3 (Bankomat)
tel. 14 663 16 87, 14 663 16 89

Krakowski Bank Spółdzielczy Filia w Brzesku ul. Ogrodowa 3 (Bankomat)
tel. 14 663 41 84

Euronet
Biedronka, Ludwika Solskiego 14a, 32-800 Brzesko

Euronet
Biedronka, ul. Wyspiańskiego 7, 32-800 Brzesko

Bankomat Banku Pekao S.A.
Market INTERMARCHE, Adama Mickiewicza 29, 32-800 Brzesko

Bankomat PKO Bank Polski S.A.
Ogrodowa, 32-810 Brzesko

PKO Bank Polski S.A.- Bankomat
Ul. Plac Kazimierza Wielkiego 3, 32-800 Brzesko

Poczta i punkty pocztowe

Poczta Polska
ul.: Tadeusza Kościuszki 5, 32-800 Brzesko
Tel.: 14 663 12 83
Godz. otwarcia:  Poniedziałek – Piątek 7.00-20.00
Sobota: 7.30-14.30
Niedziela: nieczynne

Poczta Polska
Partyzantów 1a, 32-800 Brzesko
Tel.: 885 900 269
Godz. otwarcia: Poniedziałek – Czwartek: 10.00 -12.30 ; 13.00 – 17.30
Piątek: 12.30 -17.00 ;17.30 – 20.00
Sobota: nieczynne
Niedziela: nieczynne

Poczta Polska
ul. Dworcowa 1A, 32-800 Brzesko
Tel.: 782 151 733
Godz. otwarcia: Poniedziałek – Czwartek 7.30 -12.30 ; 13.00 – 18.00
Piątek: 9.00 – 12.30; 13.00 – 20.00
Sobota – Niedziela: nieczynne

Poczta Polska
ul. Rynek Szczepanowski 3, 32-823 Szczepanów
Tel.: 693 433 377
Godz. otwarcia: Poniedziałek – Piątek 8.00 -14.00
Sobota: 9.00 – 13.00
Niedziela: nieczynne

AP Brzesko
ul. Adama Mickiewicza 29 ( sklep Intermarche), 32-801 Brzesko
tel. 571 323 336
Godz. otwarcia:
Poniedziałek – Niedziela 9.00 – 17.00

Paczkomaty InPost

Kopernika 20G ( przy stacji Orlen)
32-800 Brzesko

Ludwika Solskiego 8 ( sklep Domers)
32-800 Brzesko

Pomianowska 2B ( Hotel Planeta)
32-800 Brzesko

Biznesowa 11 (sklep Majster)
32-800 Brzesko

Kościuszki 66F ( sklep LIDL)
32-800 Brzesko

Kościuszki 58 ( sklep SPAR)
32-800 Brzesko

Królowej Jadwigi 3 ( Galeria Brzeska)
32-800 Brzesko

Mazurkiewicza 132 ( sklep Lewiatan)
32-800 Jasień

Środkowa 4 ( sklep SPAR)
32-851 Jadowniki

Uszew 512 ( sklep Groszek)
32-865 Uszew

Łukowa 37 ( sklep Hitpol)
32-823 Szczepanów

Galicyjska 1A ( sklep Delikatesy Centrum)
32-823 Sterkowiec

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial